eur:
411.2
usd:
392.57
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A török elnöki sajtóiroda által közreadott képen Recep Tayyip Erdogan török elnököt (b2) és feleségét, Emine Erdogant (b) fogadja Ersin Tatar, az önhatalmúlag kikiáltott Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke (j2) és felesége, Sibel Tatar a nicosiai Ercan repülőtéren 2020. november 15-én. Erdogan az Észak-ciprusi Török Köztársaság kikiáltása 37. évfordulójának alkalmából látogatott Ciprusra.
Nyitókép: MTI/EPA/Török elnöki sajtóiroda

Drasztikus lépéssel korlátozták a ciprusi török vezetőket

A ciprusi központi kormány hétfőn visszavonta a csak Törökország által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság politikai vezetéséhez tartozók uniós útlevelét.

Nicosia úgy látja, hogy az észak-ciprusi vezetők "cselekedeteikkel aláássák a Ciprusi Köztársaság szuverenitását és területi egységét" - indokolta Mariosz Pelekanosz kormányszóvivő a döntést.

Az intézkedés hátterében a görög és a török ciprióták között kiújult feszültségek húzódnak meg. A török ciprióta vezetés ugyanis júliusban bejelentette, hogy részben újra benépesítik Varosha elhagyatott tengerparti települést, amely északra található a sziget két részét elválasztó vonaltól.

A döntést élesen bírálta az ENSZ Biztonsági Tanácsa és az Európai Unió is. Az egykor görög ciprióták lakta települést ugyanis egy nemzetközi megállapodás értelmében csakis a világszervezet engedélyével lehetne megnyitni.

Az elhagyatott üdülőövezet az 1974-es török invázió óta üresen áll, szögesdrótot húztak köré, a területére senki sem léphet be. Becslések szerint mintegy 17 ezer ciprusi görög menekült el Varoshából a török csapatok előrenyomulásával párhuzamosan 1974 augusztusában.

Az ENSZ BT 1984-ben elfogadott határozata mindazok betelepítését Varoshába, akik nem a város lakosai, és indítványozza a terület ENSZ-felügyelet alá helyezését.

A nicosiai kormány adatai szerint a sziget két részre szakadása óta nagyjából százezer török ciprióta szerezte meg a Ciprusi Köztársaság útlevelét, amelynek birtokában szabadon utazhatnak az Európai Unió területén is. Ilyen úti okmánnyal rendelkezik Ersin Tatar, az Észak-ciprusi Török Köztársaság vezetője is.

(A nyitóképen: A török elnöki sajtóiroda által közreadott képen Recep Tayyip Erdogan török elnököt (b2) és feleségét, Emine Erdogant (b) fogadja Ersin Tatar, az önhatalmúlag kikiáltott Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke (j2) és felesége, Sibel Tatar a nicosiai Ercan repülőtéren 2020. november 15-én. Erdogan az Észak-ciprusi Török Köztársaság kikiáltása 37. évfordulójának alkalmából látogatott Ciprusra.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×