Infostart.hu
eur:
353.6
usd:
309.37
bux:
143072.29
2026. július 6. hétfő Csaba

Nem áll meg a szlovák henger - fogságban maradnak a rendőrségi exvezetők

"Korrupciós légkört teremthettek" a rendőrségnél a hivatalosan nem nevesített Tibor Gaspar volt országos főrendőr és társai.

Egy szlovák különleges bíróság vasárnap vizsgálati őrizetbe helyezte Tibor Gaspar volt országos rendőrfőkapitányt és az elit rendőrségi egységek korábbi három igazgatóját.

A törvényszék tanúk befolyásolásának veszélyével indokolta döntését.

A TASR szlovák hírügynökség szerint a bírósági döntés egyelőre nem jogerős, a gyanúsítottak fellebbezést nyújtottak be, amiről a szlovák legfelsőbb bíróságnak kell határozatot hoznia.

Ján Kuciak szlovák oknyomozó újságíró és barátnője, Martina Kusnírova 2018 február végi meggyilkolása óta a szlovák rendőrség saját soraiban és az ügyészség berkeiben korrupciós hálózatok után nyomoz.

Gaspart és a másik három gyanúsítottat csütörtök reggel vették őrizetbe. Jana Tökölyová, a Különleges Ügyészi Hivatal szóvivője akkor azt mondta, hogy a hatóságok több bűncselekmény - bűnszervezet létrehozása, megszervezése és működésének elősegítése, korrupciós ügyek, valamint hivatali jogkörrel való visszaélés - elkövetésével gyanúsítják az őrizetbe vetteket, akiknek nevét

hivatalosan nem hozták nyilvánosságra.

Szlovák sajtójelentések szerint azt vetik az érintettek szemére, hogy korrupciós légkört teremtettek a rendőrségnél. A többi között befolyásos vállalkozókat előre figyelmeztettek az ellenük folyó korrupciós vizsgálatokról. A sajtó tudni véli, hogy a Kuciak-gyilkosság megrendelésével vádolt Marián Kocner javára rendőrök a feletteseik tudtával olyan újságírókat - köztük Ján Kuciakot - figyeltetettek meg, akik a nagyvállalkozó illegális ügyletei után kutattak.

A bazini székhelyű különleges bíróság első fokon szeptember elején elégséges bizonyíték hiányában felmentette Kocnert. Az ítélet nem jogerős, a különleges ügyészség ügyésze megfellebbezte.

A Kuciak-gyilkosság közfelháborodást keltett az országban, és sohasem látott méretű tüntetéssorozatot váltott ki, ami belpolitikai válsághoz vezetett, a kormány több tagja távozott, és lemondott Robert Fico kormányfő is. Tibor Gaspar is az újságíró és jegyese meggyilkolása után kényszerült távozni a szlovák rendőrség éléről.

Címlapról ajánljuk
Haaland kiejtette Brazíliát, Norvégia a legjobb 8 között a foci-vb-n

Haaland kiejtette Brazíliát, Norvégia a legjobb 8 között a foci-vb-n

Erling Haaland két góljával Norvégia 2-1-re verte Brazíliát a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében. A brazilok sok helyzet mellett az első félidőben egy tizenegyest is kihagytak. A 100. percben Neymar újabb büntetőből szépített, amikor már nem volt tétje – a szupersztár világbajnokságon minden bizonnyal most utoljára lépett pályára.

Sokk az amerikai demokrata körökben: nyomul a radikális baloldal

Az Egyesült Államokban tovább erősödik a Demokrata Párt baloldali szárnya. A coloradói és két másik előválasztásokon több, a pártvezetés által támogatott politikus is vereséget szenvedett, ami az elemzők szerint azt jelzi: a New York-i szocialista polgármester, Zohran Mamdani sikere országos politikai hullámot indított el.
inforadio
ARÉNA
2026.07.06. hétfő, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×