eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Nyitókép: Pixabay.com

Húszmillió ember éhezik Jemenben, kulcsfontosságú a mostani megállapodás

Hatalmas méretű fogolycserével és a segélycsomagokat fogadó kikötőváros semleges zónává alakításával igyekszik az ENSZ úrrá lenni a jemeni polgárháború pusztításán. Jemenben van jelen pillanatban a világ legnagyobb humanitárius válsága, 20 millió ember éhezik.

Az ENSZ égisze alatt zajló béketárgyalásokon mind az Irán támogatta síita húszi lázadók, mind a szaúdiak támogatta központi kormány több mint 7000 nevet tartalmazó listát adott át a másik félnek, és megegyeztek, hogy január 19-én végrehajtják a fogolycserét. Sarokpontja továbbá a tárgyalásoknak a Vörös-tenger partján fekvő Hodeida kikötőváros, hiszen itt érkezik az élelmiszer-szállítmányok nagy része az országba - mondta az InfoRádiónak Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet e területtel foglalkozó kutatója.

"Ezek a béketárgyalások nem fogják lezárni a háborút, két és fél éve nem ültek tárgyalóasztalhoz a felek"

- mutatott rá Szalai Máté.

A konfliktustól a nagyhatalmak távoltartják magukat, de az Egyesült Államok fegyvereladásokkal és hírszerzési információkkal segíti a szaúd-arábiai és más arab országok által támogatott központi kormányt.

Az arab tavasz után, 2014 augusztusában kirobbant polgárháború az ENSZ szerint a világ jelenlegi legnagyobb humanitárius válságát hozta magával.

Az ország lakosságának 70 százaléka, mintegy 20 millió fő szorul segítségre

Szalai szerint, aki rámutat: még az al-Kaida és az Iszlám Állam is harcol Jemenben.

Hodeida azért is stratégiai jelentőségű, mert kikötőjén át jut el az ellátmány és humanitárius segély csaknem 80 százaléka a jemeniekhez, és megfigyelők szerint jelentős mennyiségű fegyverszállítmányok is érkeznek ezen keresztül.

A polgárháború lezárását célzó legújabb béketárgyalások a múlt héten, az ENSZ égisze alatt kezdődtek meg Svédországban, és a felek azóta már fogolycserében is megállapodtak.

A megbeszélések előreláthatóan 2019 januárjában folytatódnak.

A szunnita többségű Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború az Irán támogatását élvező síita húszik, valamint a Szaúd-Arábia és más arab országok által támogatott jemeni elnökhöz hű erők között.

A kormányerőket támogató arab koalíció 2015-ben avatkozott be a konfliktusba, miután a húszi lázadók száműzetésbe kényszerítették az elnököt, és elfoglalták az ország északi felének nagy részét, benne a fővárossal, Szanaával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Erős személyisége rögvest nyomot hagyott az egyház kormányzásán - Százezrek Rómában, végső búcsú Ferenc pápától
cikkünk frissül

„Erős személyisége rögvest nyomot hagyott az egyház kormányzásán" - Százezrek Rómában, végső búcsú Ferenc pápától

Rómában szombat délelőtt tartják Ferenc pápa gyászmiséjét a Szent Péter téren, majd egy 5 kilométeres, méltóságteljes körmenet végén a Vatikántól távolabb eső Santa Maggiore-bazilikában helyezik végső nyugalomra a szentatyát, példátlanul egyszerű körülmények között, de több százezer ember és világpolitikai nagyságok jelenlétében. Tudósításunk folyamatosan frissül, tartson velünk!

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×