eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az amerikai légierő által közreadott képen a NATO Trident Juncture 2018 fedőnevű hadgyakorlatára készülve jégtelenítik az amerikai légierő egyik F-16-os harci gépét a svédországi Kallax légi támaszponton 2018. október 24-én. A Norvégiában másnap kezdődő, 31 ország 50 000 katonájának részvételével megrendezett művelet az utóbbi évek legnagyobb NATO-hadgyakorlata.
Nyitókép: MTI/EPA/Casey D Rodriguez

Gigantikus NATO-hadgyakorlat - nem Oroszország ellen... - galéria

November 7-ig tartó, gigantikus hadgyakorlatba kezdett a NATO, amiről hangsúlyozzák, nem irányul egyetlen ország ellen sem, mégis lehet olyan nagyhatalom, amely megtámadva érzi magát.

Csütörtökön kezdődött Norvégiában és november 7-ig tart a NATO történetének legnagyobb hadgyakorlata. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete hangsúlyozza,

a gyakorlat kizárólag védelmi célokat szolgál, nem irányul egyetlen ország ellen sem.

Egy fiktív ellenségtől kell megvédeni a skandináv államot.

Csiki-Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának munkatársa az InfoRádiónak elmondta, 2014 óta döntően megváltozott a NATO biztonsági környezete, a tagállamok jelentős része úgy érzi, a fenyegetettség döntő részben Oroszország irányából nőtt.

"A gyakorlat célja azt demonstrálni, hogy a NATO-tagállamok hogyan képesek együttműködni, több helyen területvédelmi műveletet végrehajtani"

- említette Csiki-Varga.

Az orosz fenyegetéssel kapcsolatban elmondta, 2014-ben az ukrajnai agresszió idején az oroszok beavatkoztak a krími szeparatisták oldalán, emellett 2008-2009 óta igen megemelte Oroszország a hadi kiadásait, illetve 100 ezer fő bevonásával tart hadgyakorlatokat, ami elsősorban a balti államokat aggasztja, egyes országok pedig területi fenyegetettséget is érzékelnek.

A NATO gyakorlatáról most előre tájékoztatták is Oroszországot, ne gondolja magára nézve sem fenyegetésnek, ha mégis támadást éreznének az oroszok, Csiki-Varga szerint igen hamar egy "nukleáris eszkaláció" alakulhatna ki.

A hadgyakorlaton a 29 szövetséges ország mellett a nem NATO-tag Svédország és Finnország is részt vesz. A műveleteket 50 ezer ember hajtja végre 65 hadihajóval, 150 repülőgéppel és 10 ezer egyéb járművel.

Bevetik a többi közt a Harry S. Truman Nimitz-osztályú repülőgéphordozót is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×