eur:
411.35
usd:
393.63
bux:
85658.77
2025. január 22. szerda Artúr, Vince

Mahmúd Abbász bocsánatot kért, de nem javult a helyzet

Bocsánatot kért a zsidókra tett, nagy felzúdulást keltő megjegyzései miatt Mahmúd Abbász palesztin elnök pénteken.

"Bocsánatot kérek azoktól, akiket megsértettem a Palesztin Nemzeti Tanács előtti kijelentésemmel, főleg a zsidó vallásúaktól" - írta közleményében Abbász. "Szeretnék mindenkit biztosítani arról, hogy nem ez volt a szándékom" - tette hozzá.

Abbász egyúttal elítélte az antiszemitizmust, és egy 2014-es kijelentését megismételve a "történelem legaljasabb bűncselekményének" nevezte a holokausztot. A palesztin vezető megerősítette, hogy tiszteletben tartja a zsidó vallást, ahogy más egyistenhívő vallásokat is.

Avigdor Liberman izraeli védelmi miniszter visszautasította Abbász bocsánatkérését.

"Megátalkodott holokauszttagadó, aki holokauszttagadásból doktorált, és később könyvet is adott ki a holokauszttagadásról" - írta a Twitteren Liberman. "Ennek megfelelően kell kezelni. Nem fogadjuk el a bocsánatkéréseit" - nyomatékosította.

Nemzetközi bírálatok

Mahmúd Abbász bírálatok kereszttüzébe került hétfői parlamenti beszéde miatt, amelyben azt állította, hogy a zsidókkal szembeni ellenségesség oka nem a vallás, hanem társadalmi szerepük volt, amely az uzsorássághoz és bankokhoz kötötte őket. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök antiszemitának és holokauszttagadónak nevezte a palesztin politikust.

"Úgy tűnik, hogy aki egyszer már tagadta a holokausztot, az örökre holokauszttagadó marad" - írta a Twitteren az izraeli miniszterelnök. "Felszólítom a nemzetközi közösséget, hogy ítélje el Abu Mazen (Abbász) súlyos antiszemitizmusát, amelynek már régen ki kellett volna vesznie ebből a világból" - tette hozzá.

A palesztin elnök kijelentéseit az Egyesült Államok, az Európai Unió és jogvédők is elítélték.

A pénteken újraválasztott palesztin elnököt többször vádolták holokauszttagadással doktori disszertációjára hivatkozva, amelyben azzal vádolta meg a cionista mozgalmat, hogy összejátszott a nácikkal. A palesztin politikus szerint Izrael egy történelmi alapokat nélkülöző, európai gyarmati projekt volt. Abbász emellett túlzónak nevezte azokat a széles körben elfogadott becsléseket, amelyek hatmillióra teszik a holokauszt halálos áldozatainak számát.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az USA-nak szüksége van a NATO-ra, hogy megőrizhesse szuperhatalmi pozícióit

Kaiser Ferenc: az USA-nak szüksége van a NATO-ra, hogy megőrizhesse szuperhatalmi pozícióit

Donald Trump várhatóan jelentősen megemeli a védelmi kiadásokat, és erre fogja rákényszeríteni a szövetségeseit is – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. Álláspontja szerint Oroszországnak jelenleg nincs ereje ahhoz, hogy európai NATO-tagállamokra támadjon, Kínának pedig nem érdeke, hogy közvetlen katonai konfrontációba kerüljön az Egyesült Államokkal.

Zátonyra futott a szlovák ellenzék kormányváltó terve

A keddi ülésnapon – melyen az ellenzék megpróbálta leváltani Robert Fico miniszterelnököt és kormányát – egy titkosszolgálati jelentés ismertetése miatt kitiltották az újságírókat a teremből és a nyilvánosság kizárásával folytatták az ülést, mígnem az ellenzéki képviselők kivonultak, és még a szavazás előtt visszavonták a kormány leváltására vonatkozó bizalmatlansági indítványt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.22. szerda, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Új világrekordot döntött Kína „mesterséges napja”

Új világrekordot döntött Kína „mesterséges napja”

A kínai „mesterséges nap” néven ismert kísérleti fúziós erőmű (EAST) 1066 másodpercen át tudta stabil állapotban tartani a plazma állapotot, amivel új világrekordot állított fel - ezzel jelentős lépést tett a tiszta és gyakorlatilag kimeríthetetlen fúziós energia gyakorlati megvalósítása felé. A kelet-kínai reaktor kulcsszerepet játszik az ITER-projekt és más nemzetközi fúziós kutatási programok előmozdításában is - írta meg az english.news.cn

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×