Infostart.hu
eur:
389.53
usd:
335.9
bux:
122655.67
2026. március 25. szerda Irén, Írisz

Már biztos: Merkel kancellárjelölt

Hivatalosan felkérték kancellárjelöltnek Angela Merkelt hétfőn Münchenben a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnökségének együttes ülésén.

Német hírportálok a tanácskozás résztvevőinek beszámolóira hivatkozva azt jelentették, hogy a CSU elnöke, Horst Seehofer bajor kormányfő pártjának támogatásáról biztosította a 2005 óta hivatalban lévő kancellárt, aki ezzel hivatalosan a pártszövetség jelöltjévé vált.

Angela Merkel már tavaly novemberben bejelentette, hogy kancellárjelöltként kíván indulni az őszi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson, decemberben pedig a CDU kongresszusán megerősítették pártelnöki tisztségében és hivatalosan megtették kancellárjelöltnek.

A bajor testvérpárt a menekültügy körüli viták miatt mostanáig nem volt hajlandó hivatalosan támogatni Merkel jelöltségét. Végül a hétfői ülésen a CSU elnöksége résztvevők beszámolói szerint egy emberként felsorakozott mögötte.

A vasárnap kezdődött kétnapos tanácskozás után Merkel és Seehofer közösen ismerteti, hogy a pártszövetség milyen stratégiával készül a választási kampányra.

A CSU vezetője a napokban ismét jelezte, hogy pártja továbbra is ragaszkodik a befogadható menekültek évi 200 ezer fős felső határának bevezetése mellett. A felső határt a CDU elutasítja, ezért az ügyet kihagyják a közös választási programból, de szerepel majd a CSU különálló, Bajorország-terv nevű programjában. Horst Seehofer azt is világossá tette, hogy pártja a Bundestag-választás után semmilyen koalícióban nem vesz részt, ha a kormányprogramban nem rögzítik a menekültbefogadási felső határ bevezetését.

Címlapról ajánljuk

Feltartóztathatatlan az AfD – már Németország nyugati felében is

Megalakulása óta szinte töretlen a radikális jobboldalinak tartott AfD szárnyalása. A két nyugati tartományban márciusban tartott helyi parlament választásokon az ellenzéki párt megduplázta eredményét, de a java az elemzők szerint szeptemberben, a keleti tartományokban tartandó választásokon következhet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.25. szerda, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője
Elitkatonákat vezényel Trump Irán térségébe, erős katonai hatalmak szállhatnak be a háborúba - Percről percre tudsósítunk az iráni háborúról kedden

Elitkatonákat vezényel Trump Irán térségébe, erős katonai hatalmak szállhatnak be a háborúba - Percről percre tudsósítunk az iráni háborúról kedden

Különleges erőket és elit deszantosokat vezényel Donald Trump amerikai elnök a Közel-Keletre, miközben arról beszélt tegnap is, hogy elkezdtek tárgyalni Iránnal a háború lezárásáról. Teherán továbbra is azt állítja: nincs semmilyen tárgyalás. Izrael átfogó szárazföldi hadjáratot kezdett Libanon területén, minden jel arra mutat, hogy megszállják az ország déli részét. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia közben komolyan mérlegeli, hogy beszéllnak a háborúba Izrael és Amerika oldalán, mivel Teherán folyamatosan támadja a területüket. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború keddi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×