Infostart.hu
eur:
379.36
usd:
319.45
bux:
129447.89
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia

Befellegzett Netanjahunak?

Benjámin Netanjahu nyolcéves miniszterelnöki korszakának végét sejtik Izraelben, a helyi politikusok és elemzők már a kormányfő távozását jósolják a korrupciós ügyeiben folytatott nyomozás napvilágra került újabb részletei nyomán.

"Az új részletek megváltoztatták a játékot, a levegőben van, hogy a Netanjahu-korszak a végéhez közeledik, a politikai intézményeknek az utána következőkre kell felkészülni" - nyilatkozott név nélkül az egyik vezető miniszter szerda este az izraeli tízes tévécsatornának a nyomozás frissen nyilvánosságra került fejleményeire utalva.

Gőzerővel folyik ugyanis a nyomozás, már a kormányfő feleségét, Sara Netanjahut is kihallgatásra idézte be szerdán a rendőrség az ajándékok ügyében, amelyekből neki a rendszeresen házhoz szállított különleges, francia rózsaszín pezsgők jutottak. A rendőrség házkutatást tartott a kormányfőt 7-8 éven át rendszeresen szivarral és pezsgővel ellátó Arnon Milchan irodájában a Tel-Aviv melletti Ramat-Ganban, és összesen mintegy 400 ezer sékelről (mintegy 30 millió forintról) szóló számlákat találtak az "ajándékokról".

A tízes tévécsatorna értesülése szerint a kormányfő azzal védekezik, hogy az ajándékok kölcsönösek voltak. A rendőrség jelenleg azt vizsgálja, hogy mennyiben kifejezetten a kormányfő kérésére érkeztek rutinszerűen a szivar- és pezsgőszállítmányok, azok valóban ajándékoknak minősülnek-e, volt-e ellenszolgáltatás. A helyi törvények szerint köztisztviselők nem fogadhatnak el kis értékű ajándékokat sem.

A kormányfő ellen folyó másik ügyben ismét berendelte a rendőrség Arnon (Noni) Mózeszt, a Jediót Ahronót című újság tulajdonosát és kiadóját, akinek hangfelvételek tanúsága szerint Netanjahu üzleti ajánlatot tett: állítólag azt kérte tőle, hogy a lap kedvezőbb színben tüntesse fel, viszonzásul pedig megsegíti a lapot, amely gazdasági nehézségekbe került a Netanjahut támogató amerikai milliárdos, Sheldon Adelson finanszírozása révén díjmentesen osztogatott Jiszráél Hajom újság miatt.

Az újonnan kiszivárgott részletek szerint Mózesz kijelentette, hogy nem tűrheti ölbe tett kézzel, hogy a kormányfő tönkretegye a még nagyapja által létrehozott családi médiabirodalmat. Netanjahu válaszul megfenyegette, hogy ha Mózesz mocskolni fogja a választási kampányban, akkor elbánik vele a törvények útján. Mózesz tárgyalásukon megígérte: mindent elkövet, hogy Netanjahu addig maradhasson miniszterelnök, ameddig csak akar. Kilátásba helyezte, hogy felveszi a szerkesztőségbe a Netanjahunak kedves újságírókat és még politikai ellenfeleinek befeketítését is felvetette.

Cserébe Netanjahu az ebben az időben - 2014 végén - gyakorlatilag ellenőrzése alatt lévő ingyenes újság, a Jiszráél Hajom megregulázására készülő törvény kedvezővé formálását ígérte a Jediót Ahronót számára, és a Jiszráél Hajom hirdetéseinek csökkentésével gazdasági előnyöket ajánlott Mózesznek.

Netanjahu védekezésében a sajtóértesülések szerint azt állította, hogy a tárgyalásokon csak "megpróbálta leleplezni" az újságmogult, s ezért is rögzíttette irodavezetőjével a beszélgetéseket. Állítólag az volt a célja, hogy Mózeszből afféle rendőrségi ügynökként önmagát lebuktató szavakat csaljon ki, s Netanjahu szándékosan hazudott, ő maga egyáltalán nem gondolta komolyan az általa mondottakat.

Azonban ez a kormányfő védekezésének nem az első, s így nem az igazán hitelesnek tekintett változata, és a rendőrségnél felmerült a kérdés, hogy ebben az esetben miért nem hozta nyilvánosságra vagy legalább a rendőrség tudomására a hangfelvételeket.

Azt is vizsgálják, hogy valójában mit tett Netanjahu, elkezdte-e például a megbeszélt módon előkészíteni egy törvény megszövegezését az újság érdekében. Ennek kinyomozásához újabb tanúkat hallgatnak ki, többek közt már berendelték Netanjahu bizalmasát, Jariv Levin turisztikai minisztert is, aki a kormányfő állítása szerint érintett volt az ügyben.

A Háárec című izraeli újság szerint Netanjahu a megbeszéléseket követően azt mondta Mózesznek, hogy a választások miatt csak újraválasztása után tudja teljesíteni az alku rá eső részét, de Mózesz nem hitt neki, és lapjával megpróbálta megbuktatni az akkori közvélemény-kutatások szerint vesztésre álló politikust, olykor már az újságírói etikát sértő módon ellene kampányolva.

Benjámin Netanjahu a 2015-ös választások után magánál tartotta a médiáért felelős miniszteri tárcát, és a koalíciós egyezményben aláíratta a kabinetbe belépő valamennyi párttal, hogy nem vétózhatják meg a médiával kapcsolatos döntéseit.

"Minden kezdő jogász számára világos, hogy a beszélgetésekről rendelkezésre álló, sajnálatosan kevés idézet megalapozza a törvényben meghatározott megvesztegetés" vádját - nyilatkozott Elijáhu Macá, a legfelsőbb bíróság nyugalmazott elnökhelyettese, Izrael egyik legtekintélyesebb jogszakértője szerdán a katonai rádiónak.

A kormányfő időközben lemondta összes külföldi útját, így a davosi gazdasági fórumon tervezett tárgyalásait is. Netanjahu szerda este a Likud párt titkárainak a találkozóján - ahol egyébként a pártelnök nem szokott megjelenni - ismét a már hetek óta hangoztatott mantrát ismételte meg korrupciós ügyeivel kapcsolatban: "nem lesz semmi, mert nincs semmi".

Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×