eur:
413.04
usd:
390.49
bux:
79279.54
2024. december 5. csütörtök Vilma

Állampolgárságot kapott Didi, aki kinyitotta a menekülőajtót Párizsban

Megkapta csütörtökön a francia állampolgárságot a Bataclan párizsi koncertterem egyik algériai biztonsági őre, akinek köszönhetően a november 13-i 130 áldozatot követelő iszlamista támadáskor több tucat nézőnek sikerült elmenekülnie a terroristák elől.

"Didinek hívják és kinyitotta az első baloldali ajtót, amelyet a túlélők többsége használt a meneküléshez" - írta az egyik túlélő a Huffinton Post francia kiadásának internetes oldalán a Bataclan biztonsági őrének hősies fellépéséről a november 13-i párizsi terrortámadás idején. Az írás a Bataclan koncertteremben fellépő zenekar énekese, Jesse Hughes egyik interjújára válaszul született, az interjúban Hughes "a beavatott muszlim személyzetet" és a "politikailag korrekt liberális mentalitást" tette felelőssé a mészárlásért.

Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter pedig csütörtökön a Twitteren jelentette be, hogy Didi francia állampolgárságot kapott.

A túlélők beszámolója szerint Didi állt a Bataclan bejáratánál, amikor a terrorkommandó betört a koncertterembe. A biztonsági őr épségben megúszta az első lövöldözést, és másokkal ellentétben nem menekült el, hanem bement a terroristák után az épületbe és több vészkijáratot is megnyitott. "Visszajött, bejött ebbe a pokolba menteni az embereket. Kinyitott egy lezárt ajtót is az emelet felé, ahol mások el tudtak menekülni" - írta a túlélő.

Több mint 100 ezren írták alá azt az interneten januárban megjelent petíciót, amelyben francia állampolgárságot és Becsületrendet követeltek a 35 éves algériai állampolgárságú férfinak, a "Bataclan elfelejtett hősének".

"Nem én kezdeményeztem a petíciót, ezért eléggé meglepődtem" - mondta Didi a France Info francia hírrádióban.

"Örülök, de számomra ez logikus, mert már régóta franciának éreztem magam. Mindig itt éltem, Franciaországban nőttem fel, félévesen érkeztem a családommal, és a feleségem francia állampolgár" - hangsúlyozta a férfi. "Soha nem akadályoztak az adminisztratív eljárásokban vagy a munkámban. Úgy érzem, hogy franciának lenni egy érzés, egy értékrendhez való tartozás, és én mindig is franciának éreztem magam, anélkül, hogy francia állampolgár lettem volna. Most csak annyi változik, hogy hivatalossá vált, hogy ehhez a szép nemzethez tartozom, ami Franciaország" - tette hozzá.

Hasonló hősies cselekedet hajtott végre Lassana Bathily, annak a párizsi kóser élelmiszerboltnak a mali származású muzulmán alkalmazottja, aki 2015 januárban egy iszlamista túszejtés során több ember életét megmentette. A belügyminiszter a nemzet elismeréseként utóbb neki is francia állampolgárságot adományozott.

Címlapról ajánljuk

"Minden eddiginél közelebb került az ukrajnai háború vége" - közölte Szijjártó Péter

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter orosz és vatikáni kollégájával is egyeztetett csütörtökön az EBESZ külügyminiszteri szintű tanácsülésének margóján Vallettában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.06. péntek, 18:00
Fejérdy Gergely
a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Megoldhatatlannak tűnő problémával néz szembe az orosz hadsereg, nem mehetnek a frontra a rezsim katonái – Háborús híreink csütörtökön

Megoldhatatlannak tűnő problémával néz szembe az orosz hadsereg, nem mehetnek a frontra a rezsim katonái – Háborús híreink csütörtökön

Moszkvában egyre több fejtörést okoz, hogy milyen megoldásokkal kellene pótolni a tetemes harctéri veszteségeiket, mivel a jelentős pénzügyi ösztönzők ellenére a szerződéses és az önkéntes katonák létszáma alaposan visszaesett – írja a KyivPost. Az ukrán Nemzeti Ellenállási Központ jelentése szerint Észak-Korea katonákat küldött Oroszországba, hogy támogassák az Ukrajna elleni háborút. A katonák elsősorban megfigyelő és ellenőrző feladatokat látnak el a kurszki területen, lehetővé téve, hogy az orosz erők nagyobb számban vegyenek részt a frontvonalbeli harcokban - számolt be a Kyiv Independent. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legújabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×