Infostart.hu
eur:
386.04
usd:
332.14
bux:
121271.74
2026. január 19. hétfő Márió, Sára

Sztrájkolnak Európa legnagyobb egyetemi klinikáján

Kétnapos figyelmeztető sztrájk kezdődött hétfőn Európa legnagyobb egyetemi klinikáján, a berlini Charitén, a munkabeszüntetéssel több száz ápoló felvételét akarják kikényszeríteni a dolgozók.

A szolgáltató ágazat vezető német munkavállalói érdekképviselete, a ver.di szakszervezet szerint a klinikán elfogadhatatlanul túlterheltek az ápolók.

Jelenleg egy ápolóra átlagosan 12 beteg jut a Charitén, míg a megfelelő minőségű ellátáshoz és a munkavállaló optimális terheléséhez intenzív ellátás esetében egy ápolóra legfeljebb két betegnek szabad jutnia, a nem intenzív osztályokon pedig 1:5 a megfelelő arány - érvel a szakszervezet.

A ver.di követelése alapján 600 új ápolót kellene felvenni, ami évente legkevesebb 30 millió eurós kiadást jelent, amit nem lehet kigazdálkodni - állítja a klinika vezetősége.

A szakszervezet a 4 ezer ápoló mellett az intézmény további 6 ezer dolgozóját - a gyógyító, oktató és kutató orvosokat, és az üzemeltetésben részt vevő valamennyi alkalmazottat - sztrájkra szólította fel. Az akció hétfőn jelentősen hátráltatta a klinika működését, 400 betervezett műtétet már előre töröltek. A munkabeszüntetés a sürgősségi és az intenzív ellátás területeit is érinti.

A Charité több mint 3200 ágyat üzemeltet, ezzel az első számú egyetemi klinika Európában. Az intézményben 2014-ben 660 ezer ambuláns beteget és 140 ezer fekvőbeteget láttak el. A klinika tavaly 7,6 millió euró (2,2 milliárd forint) nyereséget ért el.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×