Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 24. szombat Timót

Az orosz és a kínai elnök fokozott gazdasági együttműködésről tárgyalt Sanghajban

A kínai-orosz kétoldalú gazdasági kapcsolatok új szintekre emeléséről és nemzetközi kérdésekről tárgyalt Hszi Csin-ping kínai elnök Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kedden a Sanghajban folyó Ázsiai Együttműködés és Bizalomépítő Intézkedések Konferenciáján (CICA).

A gazdasági kapcsolatokat illetően a felek úgy fogalmaztak, hogy a kétoldalú kereskedelem komoly mértékben növekszik, évi 2 százalékos bővüléssel 2013-ban már a 90 milliárd dollárt is elérte. A korábbi trendek idén is jellemzőek, s ha ez így marad, az évtized közepére a volumen a 100 milliárd dollárt is meghaladhatja - fogalmazott Hszi Csin-ping kínai elnök a találkozó után Sanghajban.

Putyin hozzátette, hogy a két ország kapcsolatának nemcsak gazdasági, de politikai téren is hatalmas a tétje, az mindig is meghatározó volt a nemzetközi stabilitást illetően. A kínai-orosz együttműködés az ENSZ-ben és más nemzetközi szervezetekben is egyre nagyobb súlyt kap. Ugyanígy a két ország közti erős kapocs a regionális szintű együttműködést is erősítheti, egyebek közt a Sanghaji Együttműködési Szervezetben (SCO) - fogalmazott két vezető a megbeszéléseik után kiadott dokumentumban.

A közös állásfoglalásban a felek az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) elmúlt hónapokbeli botrányaira utalva komoly aggodalmuknak adtak hangot az információs és kommunikációs technológiák nemzetközi stabilitást és biztonságot károsító használatát illetően. Kína és Oroszország felhívta a nemzetközi közösséget biztonságos, nyílt és együttműködő információs környezet kialakítására.

Az ukrán helyzetről szólva a nyilatkozat az érintett feleket önuralomra és a konfliktus tovább súlyosodásának megelőzésére szólítja fel. Az ukrajnai társadalmi és helyi csoportoknak átfogó nemzeti párbeszédet kellene kezdeniük s együtt kidolgozni a jövőbeli alkotmányos fejlődés tervét - áll a dokumentumban. Az is olvasható benne, hogy Oroszország és Kína tiszteletben tartja az egyes államok által választott társadalmi és politikai rendszereket, s tartózkodik a belügyekbe való beavatkozástól, egyoldalú szankciók alkalmazásától, a fennálló rend megdöntésének céljával létrehozott bármilyen szervezet anyagi támogatásától.

A kínai külügyminisztérium korábbi tájékoztatása szerint a felek Sanghajban a gázkereskedelmi együttműködésről is tárgyalnak, amelynek értelmében Oroszország harminc éven át évi 38 milliárd köbméter földgázt exportálna Kínába. Az üzlet lehetőségéről a két ország képviselői még februárban egyeztettek, s az érintett vállalatok is a legtöbb kérdésben megállapodtak egymással. Az árat illetően ugyanakkor továbbra sincs megegyezés - mondta a Putyint kísérő Dmitrij Peskov Kreml-szóvivő kedden Sanghajban.

Az orosz elnök a CICA-konferenciára érkezett Sanghajba, ahol a kínai elnök meghívására kínai-orosz hadgyakorlatot is megtekint, és kínai üzletemberekkel találkozik. A kétévente megrendezett CICA konferencia elnökségét idén Kína vette át Törökországtól. A sanghaji találkozó témája "A párbeszéd, bizalom és együttműködés kiterjesztése egy békés, stabil és együttműködő új Ázsiáért". A résztvevők egyebek közt a jelenlegi ázsiai biztonsági helyzetet vitatják meg, és a jobb biztonsági együttműködés lehetőségein munkálkodnak.

A találkozó alkalmával Hszi Csin-ping számos kétoldalú találkozót tartott már, tárgyalt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral, valamint mongol, tádzsik és afgán kollégájával. A konferencia első napján ünnepélyes keretek közt Katart és Bangladest is felvették az állandó tagok közé.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Ma is összeomlott a dollár, menetel a forint!

Ma is összeomlott a dollár, menetel a forint!

Enyhül a grönlandi feszültség a részvénypiacok szerint. A dollár és a kötvénypiacok szerint viszont más a helyzet. Adják a dollárt, turbulencia a globális kötvénypiacokon. Eközben a japán jenben súlyos sztori kezd kibontakozni, miközben a forint piacán is érdekes fejlemények bontakoznak ki. Magyar idő szerint pénteken késő estére a forint több éve nem látott szintre erősödött a dollárral szemben, a 323-as kezdetű szinteken is magabiztosan mozgott, míg a dollár nagyot zuhant a nap folyamán, az euróval szemben messze 1,18 fölé szaladt az árfolyam, ez szeptember óta nem látott dollárgyengeséget jelez.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×