Infostart.hu
eur:
363.18
usd:
314.21
bux:
148632.55
2026. augusztus 8. szombat László

Pierre Trudeau fiát választották elnöküknek a kanadai liberálisok

Pierre Trudeau néhai kanadai miniszterelnök legidősebb fiát, Justin Trudeau-t választotta elnökévé a Kanadai Liberális Párt (LPC).

A 41 éves politikus a szavazatok 80 százalékát szerezte meg a vasárnapi tisztújító pártkongresszuson, amelyen rajta kívül még öten pályáztak az elnöki tisztségre. Justin Trudeau három éve tagja a parlamentnek. A liberálisok új elnöke némileg Barack Obama amerikai elnököt utánozva, a remény üzenetével kampányolt, a pártkongresszuson felszólalva pedig arról beszélt, hogy a kanadaiak torkig vannak Stephen Harper miniszterelnök negatív és megosztó politikájával.

Néhány perccel Trudeau megválasztás után a kormányzó konzervatívok közleményt adtak ki, amely szerint habár a liberálisok új elnökének jól csengő vezetékneve van, nincs elegendő tapasztalta ahhoz, hogy a világgazdasági válság okozta bizonytalanságban vezesse az országot.

Justin Trudeau édesapja, Pierre Trudeau 16 éven át, 1968-84 között volt Kanada miniszterelnöke. Karizmatikus és hallatlanul népszerű politikus volt, éleselméjűségével és lezserségével sokak rokonszenvét kivívta, és dühítette a konzervatívokat.

A liberálisok a múlt évszázad nagy részében uralták a kanadai politikai porondot, de a legutóbbi, két évvel ezelőtti parlamenti választáson lecsúsztak a harmadik helyre. A közelmúltbeli közvélemény-kutatásokból szerint azonban Trudeau pártja újra a népszerűségi lista élén áll.

Címlapról ajánljuk
Varga Judit meteorológus: a hőség miatt emelkedik az ózonszint a talaj közelében

Varga Judit meteorológus: a hőség miatt emelkedik az ózonszint a talaj közelében

A napokban nemcsak a magas hőmérséklet visel meg minket, de Budapesten és az ország számos pontján emelkedni kezd a talajközeli ózon koncentrációjának szintje is – derül ki a Másfélfok írásából. Varga Judit, a HungaroMet levegőminőség-védelemmel foglalkozó munkatársa az InfoRádióban elmondta, a magas ózonszint irritálhatja a légutakat és a szemet, csökkentheti a tüdőfunkciót, valamint súlyosbíthatja a meglévő légzőszervi betegségeket és asztmás tüneteket.
inforadio
ARÉNA
2026.08.10. hétfő, 18:00
Bíró Tibor
egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének vezetője, a Magyar Hidrológiai Társaság alelnöke
Megérkezett a hét legfontosabb adata - Nagyot ment az arany, emelkedtek a tőzsdék

Megérkezett a hét legfontosabb adata - Nagyot ment az arany, emelkedtek a tőzsdék

Emelkedtek az európai tőzsdék a mai kereskedésben, a délután megjelent amerikai munkaerőpiaci jelentés pedig új lendületet adott a piacoknak. Júliusban 23 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban a várt 80 ezres növekedés helyett, ráadásul az előző két hónap adatát összesen 103 ezerrel lefelé módosították. A számok után esnek az amerikai kötvényhozamok, a Wall Street indexei pedig emelkedtek, mivel mérséklődtek a szeptemberi Fed-kamatemeléshez fűződő várakozások. Közben itthon is voltak események, a Mol és a Richter is hajnalban tette közzé negyedéves számait - előbbi árfolyama a jelentést követően történelmi csúcsra ment.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×