Infostart.hu
eur:
364.07
usd:
315.85
bux:
146672.16
2026. augusztus 3. hétfő Hermina

Előre jelezhetik a járványokat a twitterezők

Hamarosan a Twitter- és Facebook-használók segíthetnek az egészségügyi illetékeseknek megállapítani, hol várható sok új influenzás eset, a közösségi oldalak használói ugyanis rendszeresen közzéteszik, ha rosszul érzik magukat.

A közösségi oldalakról összegyűjtött információkból hatékonyan lehet következtetni arra, hogyan és milyen gyorsasággal terjednek a különböző fertőző betegségek, így a többi között az új típusú influenza - hangzott el a brit Egészségvédelmi Ügynökség éves konferenciáján. A szakértők szerint a Twitteren, a Facebookon és a hozzájuk hasonló oldalakon a felhasználók által közzétett üzenetek is forrása lehetnek a betegségészlelő rendszerben megjelenő adatoknak.

Az illetékes szervezetek egyelőre csak a brit társadalombiztosító, az NHS közvetlen számára telefonálók elmondására, illetve a háziorvosok és a kórházak közléseire támaszkodhattak, amikor a járvány terjedését vizsgálják, ám így számos olyan betegről nem szereznek tudomást, akik nem fordulnak orvoshoz. Twitter- vagy Facebook-oldalukon azonban sokan megírják ismerőseiknek, hogy influenzásnak érzik magukat - mutatták ki a City University London kutatói.

Az influenzajárvány volt a tökéletes lehetőség arra, hogy teszteljék az egyetem munkatársai által kifejlesztett új rendszert, amely a közösségi oldalakon a többi között az influenza és a H1N1 kifejezésekre keres. Idén május óta a több mint négyezer olyan felhasználót találtak, aki a Twitteren közölte, hogy a betegség tünetei mutatkoznak rajta.

A Google-nál is felfigyeltek arra, hogy az influenza terjedését államról államra mutatták az internetes keresőbe beütött kifejezések: ahol egyre többen írták be az "influenza tünetei" szavakat, ott egyre többen lettek betegek.

Címlapról ajánljuk
Csörnyei Géza: hála a „láthatatlan folyónak”, Budapest ivóvízellátása biztonságban van

Csörnyei Géza: hála a „láthatatlan folyónak”, Budapest ivóvízellátása biztonságban van

A főváros vízellátása biztonságban van, komoly tartalékokkal rendelkezik – erről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Csörnyei Géza, a Fővárosi Vízművek Zrt. vezérigazgatója, aki elmagyarázta: a Duna mellett folyik egy ugyanakkora „láthatatlan folyó” is a hatalmas kavicságyban, ami az ivóvízbázisunk – ez a nagy tartalékunk alacsony vízállás idején is. Persze akadnak azért problémák: ilyenkor egyenetlen a vízmennyiség, illetve a vízminőség is az egyes vízszolgáltatók területén.
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Meredeken esik az olajár - Mit csinálnak a piacok?

Meredeken esik az olajár - Mit csinálnak a piacok?

Jó hangulattal indul a hét a tőzsdéken, miután Donald Trump idő előtt leállította a hétvégére tervezett Irán elleni csapásokat, a két fél pedig már tárgyalni fog a mai nap folyamán. Ennek hatására megnyugvás jeleit láthatjuk a piacokon: meredek esésben van az olajár, az európai tőzsdéken pedig érdemi emelkedést láthatunk. A német DAX-index ráadásul rögtön a nyitást követően új történelmi csúcsra emelkedett, csakúgy mint a BUX index. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy rendkívül törékeny a hangulat a Közel-Keleten, ahogy pedig azt eddig is láthattuk, már egy-egy félhivatalos információ is képes érdemi mozgásokat kiváltani a piacokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×