Infostart.hu
eur:
385.11
usd:
328.52
bux:
121282.66
2026. január 21. szerda Ágnes
woman buying a bra and panties
Nyitókép: Getty Images

Parlament elé kerülhet a textilekben található rákkeltő és hormonkárosító anyagok ügye

A Tudatos Vásárlók Egyesülete tavaly toxikus anyagok jelenlétét tesztelte alsóneműkben, és az eredmények az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi Albizottságának tagjait is sokkolták. A képviselők pártállástól függetlenül, egyhangúlag döntöttek egy indítvány benyújtásáról a gazdasági bizottságnak, ami a textilekben található rákkeltő és hormonkárosító anyagok betiltását szorgalmazza.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) nemzetközi együttműködésben végzett tavalyi tesztje veszélyes, hormonkárosító vegyületeket mutatott ki az alsóneműkben. Minden harmadik alsónemű anyaga tartalmazott valamilyen mérgező vegyszert, és minden tizedik az egészségre rendkívül káros mértékben. Az egyesület illetékesei néhány héttel ezelőtt másodszor vettek részt az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi Albizottságának ülésén, és ezúttal sikerrel jártak – írja a Magyar Nemzet.

A civil fogyasztóvédelmi szervezet teszteredményei alapján szigorítási javaslatot nyújtott be, és a parlamenti képviselők márciusban pártállástól függetlenül, egyhangúlag döntöttek egy indítvány benyújtásáról a gazdasági bizottságnak. Az indítvány a textilekben található rákkeltő és hormonkárosító anyagok betiltását szorgalmazza.

Dénes Júlia, a TVE vegyi szakértője szerint most már csak egy lépésre vannak attól, hogy a javaslat a parlament elé kerüljön. Arról tájékoztatta a lapot, hogy első, decemberi parlamenti albizottsági látogatásukkor bemutatták alsóneműtesztjüket, amely hormonkárosító biszfenolokat mutatott ki. Az eredmények sokkolták az albizottságot, ezért újra meghívta a fogyasztóvédőket.

A vegyi szakértő hozzátette: szakpolitikai beadványukat az Európai Unió hivatalos fórumaira is eljuttatták, ahonnan őszre várnak érdemi eredményeket. Több más európai és hazai döntéshozóval, intézménnyel is megosztották javaslatukat, így Európa-szerte sokan értesültek a problémáról.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete folytatja a tesztelést, jelenleg cumikat ellenőriznek. Céljuk, hogy még több adattal tudják alátámasztani követelésüket, ami nem mást, mint hogy

tiltsák ki a vegyi anyagokat az összes használati tárgyból.

Az eddigi eredményekkel kapcsolatban Dénes Júlia úgy fogalmazott: kis lépés ez nekik, „de nagy lépés lesz mindannyiunknak, ha a javaslat megvalósul”.

Arra kérik az érdeklődőket, hogy ha tehetik, támogassák további munkájukat, ugyanis szeretnék folytatni a tesztelést annak érdekében, hogy még több bizonyítékuk és nyomós érvük legyen a szigorítás mellett. Az adományozással és a támogatással kapcsolatos információk ezen az oldalon érhetők el.

Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Rég látott leolvadást tapasztalhattak a keddi kereskedésben a befektetők. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal is a geopolitikai fejlemények határozzák meg a befektetők hangulatát és Donald Trump amerikai elnök megint hathatósan tett (Grönland, vámok, új kereskedelmi háború) azért, hogy hivatalba lépésének első évfordulóján emlékezzenek rá, a piacok és a befektetők egyaránt. A részvényeket mindenhol adták a befektetők, a volatilitást jelző index látványosan megmozdult, a dollárt ütni kezdték, az amerikai kötvényhozamok emelkednek, az arany új csúcsra menetelt. A "Sell America" kereskedési stratégia megint felsejlik, ilyen legutóbb tavaly áprilisban történt, Trump vámbejelentéseinek idején.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×