A beruházások volumene 2024 negyedik negyedévében a nyers adatok szerint 13,8 százalékkal volt kevesebb az előző év azonos időszakinál, és ugyanennyi az elmaradás 2024 egészében a 2023-as esztendőhöz képest – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – a beruházások értéke összehasonlító áron 2,2 százalékkal mérséklődött 2024. IV. negyedévében.
A nemzetgazdasági beruházások teljesítménye a szezonálisan kiigazított adatok szerint 14,3 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva. A beruházások mérséklődéséhez a legnagyobb mértékben a szállítás, raktározás, valamint az ingatlanügyletek járultak hozzá. A visszaesést a közigazgatás, illetve az energiaipar növekvő beruházási aktivitása mérsékelte – ismertette a KSH.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza az InfoRádióban az adatokkal kapcsolatban elmondta: folyamatosan
csökken a beruházások volumene Magyarországon, és mivel az egész éves adat is 13,8 százalékos csökkenést mutatott, alapvetően kedvezőtlen kép látszik.
Ennek okai között említette a tavalyi költségvetés helyzetét, ugyanis amikor kiadást kellett lefaragni, elsőként a beruházásokat fogták vissza. Ám ez a forráshiány nemcsak a központi költségvetést érintette, hanem az egyes önkormányzatok költségvetése is forráshiánnyal küzdött, és a vállalkozásoknál sem volt sokkal jobb a helyzet.
Érdekességként mutatott rá, hogy az építőiparban nem volt ekkora visszaesés, ott 2,3 százalékot mutatnak az adatok az utolsó három hónap éves alapú volumenindexének átlagolásánál. Vagyis ismét a gépberuházások foghatták vissza a teljesítményt, amiben vélhetően az uniós támogatási programok kifutása játszhatott szerepet, ezek nélkül a cégek beruházás helyett inkább kivárnak.
Idénre tekintve az alacsony bázis miatt lehetne mondani, hogy nem olyan nehéz növekedést elérni, de Regős Gábor szerint a negyedéves alapú index óvatosságra int.
"Összességében talán minimális növekedés összejöhet. Bejelentették a hétvégén száz új gyár építésének megkezdését, ez mindenképpen segíthet. Azért a gazdasági környezet és az uniós források kapcsán én inkább pesszimista vagyok, illetve a hét végi bejelentések inkább megint azt indukálják, hogy az államnak kevésbé lesz pénze beruházni" – összegzett a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, aki szerint 2025-ben minimális mértékben csúszhat a beruházási mutató a pozitív tartományba.