eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az NS Captain navű, Libériában bejegyzett  olajszállító tankhajó várakozik a litvániai Klaipéda kikötőjében 2020. június 6-án. A tankhajó nyersolajat szállít az egyesült államokbeli Beaumont városából Fehéroroszországba. Sajtójelentések szerint Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök arra törekszik, hogy diverzifikálja országa energiaforrásait, miután Oroszország leállította fehéroroszországi olajszállításait.
Nyitókép: MTI/EPA/Valda Kalnina

Érzékeny pontján kapott ütést az orosz olajkereskedelem

India, az orosz kőolaj egyik legnagyobb vásárlója is kénytelen lesz beszüntetni a vásárlásait, mert egy változtatás miatt nem tud fizetni a szállításokért.

Az unió embargós intézkedései miatt Európa részaránya a teljes orosz olaj- és kőolajtermék-kivitelben 4-5 százalékra zsugorodik az idén a korábbi 40-45 százalékról. Az EU-s vevőket fele-fele arányban váltotta fel Kína és India, amelyek ráadásul átlagosan a Brent áránál olcsóbban jutottak így orosz szállítmányokhoz. Viszont India hamarosan kieshet a vevői körből - olvasaható a portfolio.hu-n.

A portál - a Reuters hírügynökség jelentésére hivatkozva - arról ír, hogy az Indian Oil Corp (IOC), az ország legnagyobb olajfinomítója, fizetési problémák miatt késve vagy egyáltalán nem kap meg egyes orosz nyersolaj-szállítmányokat. A fizetés általában az Egyesült Arab Emírségek által használt dirhamban történik, de ez most akadályokba ütközik.

Az USA közbelépése miatt ugyanis az orosz Rosznyefty olajcég nem tud számlát nyitni, így nincs hova utalni az olaj vételárát.

A késedelem már hat szállítmányt érint, és a helyzet arra kényszerítette az IOC-t, hogy alternatív olajforrások után nézzen.

Az indiai olajminisztérium szerint az állami olajvállalatok, köztük az IOC, kihívásokkal szembesülnek az orosz olajért történő kifizetések teljesítése során, mivel az összes indiai banknak nehézséget okoz a vételár dollárban történő átutalása. Ugyanakkor már Moszkvának sem annyira vonzó az Új-Delhivel való kereskedés, mert az indiai finomítók betartják a G7-országok által az orosz olajra kivetett kikötői, hordónkénti 60 dolláros árkorlátot.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×