eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Becsomagolt toalettpapír-tekercsek a Vajda-Papír Kft. budapesti üzemében 2020. április 17-én. A magyar tulajdonban lévő cégr éves higiéniai alappapír-gyártása bőven meghaladja a belföldi igényeket, így Magyarország akár önellátó is lehet ezekből a termékekből a koronavírus-járvány alatt megnőtt kereslet mellett is.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Nem akármilyen vállalásokat tett a magyar papíripari óriás

Magyarország piacvezető higiéniai papírtermék-gyártója, a Vajda-Papír vállalta, hogy 2030-ig 20 százalékkal csökkenti vízfogyasztását, 50 százalékkal növeli a megújuló energiák használatát és 2050-re működése karbonsemlegessé válik.

A vállalat közleményében ismertette, az elmúlt 10 évben mintegy 40 milliárd forintot fordítottak arra, hogy a higiéniai papír gyártása és a cég üzemeltetése a legkörnyezetkímélőbb, fenntartható technológiákkal valósulhasson meg. Hozzátették: az ipari termelő vállaltok közül a Vajda-Papír az elsők között adta ki az eddigi környezetvédelmi intézkedéseket és a vállalásokat is tartalmazó környezetvédelmi, társadalmi felelősségvállalási és vállalatirányítási (ESG, Environment, Social, Governance) jelentését.

Ennek fő pillérei: a környezetbarát gyártás, modern, környezetkímélő technikai megoldásokkal; a környezettudatos alapanyag-beszerzés: igazoltan felelős erdőgazdálkodásból származó rost felhasználása; a környezettudatos üzemeltetés és működés, valamint környezettudatos szállítmányozás. A fenntarthatósági törekvések egyik fontos eleme a fogyasztói edukáció is a környezetbarát termékekről (zöld címkék) - közölték.

„Bővítjük a fenntartható higiéniai termékek palettáját, azon dolgozunk, hogy a környezettudatos termékek száma elérje a 45 százalékot 2023 év végére” – idézték a közleményben Vajda Attila ügyvezető igazgatót, aki hozzátette: a társaság évente 140 000 tonna papírterméket gyárt egy kifejezetten energiaintenzív területen.

A jelentés szerint a csomagolóanyagoknál 60 százalékra emelik az újrahasznosított anyagok arányát, ezzel éves szinten 600 tonnával csökkenhet a cég műanyagfelhasználása

– ismertette a cégvezető.

A Vajda-Papír eddig elért „fenntarthatósági mérföldköveiből” kiemelte, hogy a Magyarországon működő ipari termelő vállalok közül elsőként bocsátottak ki zöld kötvényt. Részben ebből a 9,9 milliárdos forrásból finanszírozták „Európa egyik legmodernebb és legenergiatakarékosabb higiéniai papírgyára, a dunaföldvári üzem bővítését”, amely 80 ezer tonna kapacitásával teljes egészen fedezi a vállalat alapanyag-szükségletét. A cég gyártóhelyein a papíralapanyagból keletkező hulladék 100 százalékát újrahasznosítják – tették hozzá.

„Zöld kötvény keretrendszerünkben megfogalmazott zöld stratégiai céljaink közé tartozik a dunaföldvári papírgyártás során a vízfogyasztás csökkentése 2030-ig tonnánként 12 köbméterről legalább 5,5 köbméterre, illetve a fajlagos energiafogyasztás csökkentése 2800 kilowattóra per tonna alá, valamint a megújuló energia használatának 50 százalékos növelése, a szén-dioxid-kibocsátás 5 százalékos csökkenése” – mondta.

A társadalmi felelősségvállalási lépések között sorolták fel a papíripari szakmai képzés újraindítását és az oktatáshoz szükséges oktatási anyagok elkészítését, továbbá az év végéig egy alapítvány létrehozását a rászorulók megsegítésére.

A Vajda-Papír 24 éve alakult családi vállalkozásként, csoportszinten mintegy 650 munkavállalót foglalkoztat. A magyarországi értékesítés mellett a vállalat higiéniai papírtermékeit a világ több mint 30 országába szállítják, a csoport teljes higiéniai papírtermék-előállításának 60 százaléka exportra megy.

A cégcsoport 2013-ban Norvégiában is piacra lépett, az ottani gyárukban több mint 130 munkavállalót foglalkoztatnak. A csoport árbevétele 2021-ben 57 milliárd forintra nőtt az előző évi 52 milliárd forintról, EBITDA-ja 2,7 milliárd, adózás előtti eredménye pedig 1,5 milliárd forint volt 2021-ben.

Vajda Attilát, a Vajda-Papír ügyvezető igazgatóját kérdezte az InfoRádió a témában. A beszélgetés alább meghallgatható.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 11:39
×
×
×
×