Infostart.hu
eur:
389.48
usd:
335.82
bux:
122655.67
2026. március 25. szerda Irén, Írisz
Steel oil pipes from refinery in desert during sunset.
Nyitókép: imaginima/Getty Images

Bacsa György: a kétpólusú világrendben mi rossz helyen vagyunk

Meg kell őriznie Magyarországnak a híd szerepet, ez azért is fontos, mert ismét erősen kétpólusúvá vált a világ– mondta a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója egy konferencián.

Az energiaárak emelkedése miatt Európában az energiaintenzív iparágak jelentős hátrányban vannak az Egyesült Államokhoz vagy Kínához és Ázsiához képest. Az árak emelkedése mellett pedig az energiabiztonsági problémák is az előtérbe kerültek az elmúlt időszakban – mondta előadásában a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója.

"Európa az egyik legnagyobb fogyasztói piac, és ma, úgy néz ki, hogy ezekkel az energiaárakkal, ezzel a nyersanyag-beszerzési lánccal, amit most próbál a szankciós politikával kiépíteni,

leszakad a tradicionális ellátó országokról. Így lényegében elvágja magát.

Emellett Európa nem találta meg azt az új forrást, ahol ismét versenyképes tud lenni."

Bacsa György hozzátette: energiaválságok korábban is voltak. Például a 70-es és a 80-as években, amikor egymást követték az olajkrízisek. Felidézte: az olajválságból a kiutat a saját források, valamint az autonómia és az önellátás előtérbe helyezése jelentette. Ekkoriban indultak be az északi-tengeri kutatások, valamint az északi-tengeri offshore mezők fejlesztése. Szintén megoldás volt a gázolaj gázra való cserélése – ekkor épültek ki a vezetékek Oroszország és Európa között.

Bacsa György szerint van még egy fontos geopolitikai probléma, amely hosszabb távon meghatározhatja a jövőnket. Ez az új kétpólusú világrend, amelyik nem kommunikál, nem kereskedik egymással.

"A 80-as évekből való kilábalás legnagyobb nóvuma a vasfüggöny megszűnése volt. Először a kereskedelmi kapcsolatok, az energiaellátás terén, majd egyes esetekben utána a technológia terén is. Európa ebből nagyon sokat profitált.

A kétpólusú világrendben Európa rossz helyen van: nem a világ közepén, hanem pont a határvonalon,

és sajnos a kétpólusú világrendben mi a periférián vagyunk. Ha nincsen híd a Kelet és a Nyugat között, hanem újra vasfüggöny lesz Kína, Oroszország, illetve Amerika és a nyugati világ között, akkor mi megint a határra kerülünk. Most a nyugati blokk keleti perifériájára kezünk szorulni."

A Mol Magyarország ügyvezető igazgatója szerint a magyar vállalatvezetőknek és politikusoknak elemi érdeke, hogy ez ne történjen meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Feltartóztathatatlan az AfD – már Németország nyugati felében is

Megalakulása óta szinte töretlen a radikális jobboldalinak tartott AfD szárnyalása. A két nyugati tartományban márciusban tartott helyi parlament választásokon az ellenzéki párt megduplázta eredményét, de a java az elemzők szerint szeptemberben, a keleti tartományokban tartandó választásokon következhet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.25. szerda, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője
Elitkatonákat vezényel Trump Irán térségébe, erős katonai hatalmak szállhatnak be a háborúba - Percről percre tudsósítunk az iráni háborúról kedden

Elitkatonákat vezényel Trump Irán térségébe, erős katonai hatalmak szállhatnak be a háborúba - Percről percre tudsósítunk az iráni háborúról kedden

Különleges erőket és elit deszantosokat vezényel Donald Trump amerikai elnök a Közel-Keletre, miközben arról beszélt tegnap is, hogy elkezdtek tárgyalni Iránnal a háború lezárásáról. Teherán továbbra is azt állítja: nincs semmilyen tárgyalás. Izrael átfogó szárazföldi hadjáratot kezdett Libanon területén, minden jel arra mutat, hogy megszállják az ország déli részét. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia közben komolyan mérlegeli, hogy beszéllnak a háborúba Izrael és Amerika oldalán, mivel Teherán folyamatosan támadja a területüket. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború keddi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×