Infostart.hu
eur:
361.57
usd:
309.2
bux:
135935.1
2026. május 6. szerda Frida, Ivett

Teli tüdővel fújják az olajlufit - és növelik a benzin árát

Húsz dollárral emelte az idei átlagos nyersolaj-árfolyamra szóló előrejelzését a Goldman Sachs vezető londoni befektetési csoport. Az InfoRádió által megkérdezett elemző szerint buborék alakult ki az olajpiacon.

A globális pénzügyi szolgáltató szakértői az eddigi hordónkénti 104 dollárról 124 dollárra emelték 2008-as egész évi átlagár-előrejelzésüket a világpiaci alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajfajtára. A Goldman Sachs iparági elemzői nyilvánosságra hozták azt is, hogy jövőre már 140 dollár feletti éves Brent-árfolyamátlaggal számolnak.

Az amerikai könnyűolaj esetében 2008 második félévére a korábbi 107 dollárról 141 dollárra emelték a jegyzésár-prognózist.

Az olajárak miatt a Goldman Sachs jelentősen rontotta az importra szoruló feltörekvő gazdaságokra, köztük Magyarországra érvényben tartott inflációs prognózisát is.

A cég elemzői az idei magyarországi éves átlagos inflációra adott jóslatukat az eddigi 5,8 százalékról 6,1 százalékra, a 2009-es átlagos magyar inflációs prognózist 3,5 százalékról 4,3 százalékra emelték.

Buborék

A Cashline elemzője szerint jelenleg lufifújás zajlik a piacon, az olajárak egyre nagyobb mértékben válnak túlértékeltté.

Sarkadi-Szabó Kornél az InfoRádióban azt mondta: a drágulás indokaként felhozott okok - egyebek mellett a 3 százalék feletti világgazdasági növekedés, miközben az olajkitermelés csak 1 százalékkal nő - megállják a helyüket, de öt évvel ezelőtt is hasonló volt a helyzet, mégis sokkal olcsóbb volt a nyersanyag.

A szakember szerint sokkal fontosabb, hogy az akkori helyzethez képest ötvenszer több spekulatív tőke mozog az energiapiacon. Sarkadi-Szabó Kornél úgy véli: az olajpiaci lufi bármikor leereszthet.

Brazil mezők

Noha Brazília olajnagyhatalom lehet a közelmúltban felfedezett tengeri olajmezőknek köszönhetően, ezek jelenleg nem gyakorolnak hatást az olaj világpiaci árára - jelentette ki az InfoRádióban a Solar Capital szakértője.

Skáre Balázs hozzátette: a két új mező kiaknázásával 6-7 százalékkal növekedhet a világ kitermelhető olajkészlete, de jelenleg sokkal inkább a világgazdasági kilátások mozgatják a piacot. Sarkadi-Szabó Kornélhoz hasonlóan ő sem tartja indokoltak a jelenlegi olajárat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Húsz év után BL-döntős az Arsenal

Húsz év után BL-döntős az Arsenal

Bukayo Saka góljával az Arsenal 1–0-ra legyőzte az Atlético Madridot, s ezzel, – mivel az első mérkőzés 1–1-re végződött –, 2006 óta először, bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe, amelyet a budapesti Puskás Arénában rendeznek május 20-án.

Fodor Gábor: Orbán Viktorral vagy nélküle folytatja a Fidesz?

Fodor Gábor szerint azzal a paradox helyzettel kell szembenéznie a Fidesznek, hogy egyrészt Orbán Viktor a párt összetartó ereje, másfelől ő a vereség első számú felelőse – erről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.05.06. szerda, 18:00
Pósfai Mihály
Széchenyi-díjas geológus, az MTA új elnöke
Emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdék

Emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdék

Nem indult jól a hét a világ tőkepiacain, a vezető amerikai és európai részvényindexek is estek hétfőn, miután a Hormuzi-szorosnál újra nő a feszültség az Egyesült Államok és Irán között. Kedden az ázsiai tőzsdék is jellemzően estek, miközben több fontos részvénypiac, így a japán, a kínai és a dél-koreai is zárva volt. Az európai részvénypiacok kedden mérsékelt emelkedéssel nyitottak, aztán nap közben egyre jobb lett a hangulat, és a nyitás után az amerikai piacok is felfelé vették az irányt. A befektetők az iráni eseményeken túl a vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×