Infostart.hu
eur:
386.46
usd:
329.65
bux:
110405.74
2025. december 19. péntek Viola

Elválik a Daimler és a Chrysler útja

Kilenc évvel az akkor álomházasságnak minősített Daimler-Chrysler-egyesülés után elválnak a két cég útjai. Ha csak a vételár és az eladási ár közötti különbséget nézzük, a német autógyár 27 milliárd dollárt veszített.

"Ez a házasság az égben köttetett" - lelkendeztek az autóipari elemzők 1998-ban, amikor a német Daimler AG 36 milliárd dollárért megvette az Egyesült Államok harmadik legnagyobb autógyárát, a Chryslert.

Most a DaimlerChrysler 7 milliárd 400 millió dollárért vált meg amerikai részesedése 80 százalékától, vagyis a cég egésze 27 milliárddal ér kevesebbet.

És akkor még nem is vettük számításba, hogy mennyit gyengült kilenc év alatt a dollár.

A Chrysler többségi részesedését az erős republikánus kötődésű Cerberus befektetési alap vásárolta meg, amelynek korábban az idősebb George Bush alelnöke, Dan Quayle volt az egyik kulcsfigurája, jelenlegi elnöke pedig John Snow, aki három éven át volt az ifjabb Bush pénzügyminisztere.

A kilencvenes évek elején alapított Cerberus csőd szélén álló cégeket vesz meg és állít talpra.

A Cerberus átvállalja a Chrysler adósságait is, beleértve azt a mintegy 19 milliárd dollárt, amit a már elbocsátott, illetve elbocsátandó autógyári munkásoknak kell kifizetni.

A Chrysler nyolcvan éves története rekorderedmények és csődhelyzetek hullámvasútja volt. Csak a német autógyárral kötött házasság kilenc éve alatt, éves eredménye olyan szélsőségek között mozgott, mint ötmilliárd dolláros profit majd ugyanekkora veszteség.

Jürgen Schrempp, aki még a Daimler Benz vezéreként tető alá hozta a nagy üzletet 1998-ban, tavalyelőtt a részvényesek nyomására kénytelen volt lemondani elnöki pozíciójáról, és lemondásának hírére a cég részvényei másfél éves csúcsot döntöttek.

Most a válás - illetve eladás - hírére Frankfurtban egyéves csúcsra szökött a DaimlerChrysler részvények ára.

A cég egyébként nem régi nevét, a Daimler Benzt fogja használni, hanem a jövőben simán csak Daimler lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: Putyintól nem várható újabb kompromisszum

Év végi sajtótájékoztatójában Putyin orosz elnök ismertette az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket és az orosz gazdaság helyzetét is – ezzel kapcsolatban nyilatkozott Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Megszólalt Orbán Viktor Magyarország EU-tagságáról

Megszólalt Orbán Viktor Magyarország EU-tagságáról

A közvetlen háborús veszélyt szerintem sikerült elhárítani - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken délelőtt Brüsszelben, az európai uniós csúcsértekezlet után tartott sajtótájékoztatóján, azt hangsúlyozva, hogy közvetlen, azonnali és súlyos veszélyt jelentett a 210-230 milliárd eurónyi befagyasztott orosz vagyon elvételének ügye. Az orosz-ukrán fejleményeken túl az EU-tagságról is elmondta az álláspontját a kormányfő.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×