Infostart.hu
eur:
360.25
usd:
308.87
bux:
150790.33
2026. augusztus 26. szerda Izsó

Változott a közbeszerzési törvény

Január 15-étől módosult a közbeszerzési törvény. A változtatások hátterében alapvetően az uniós jogharmonizáció áll, de a jogalkotók a hazai közbeszerzési tapasztalatokat is beépítették az új törvénybe.

2004-ben –az Uniós csatlakozás miatt- már módosult a közbeszerzésekre vonatkozó hatályos jogszabály. Tavaly év végén azonban –elsősorban új közösségi irányelvek megjelenése alapján- az országgyűlés további változtatásokat fogadott el.

Az új közbeszerzési törvény néhány nappal ezelőtt, január 15-én lépett hatályba. Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsának elnöke elmondta: jóllehet, a törvénymódosító javaslatokat az Igazságügyi Minisztérium nyújtja be a Parlamenthez, a szaktárca felhasználta a Közbeszerzések Tanácsának tapasztalatait is.

Berényi Lajos hozzátette: a hazai tapasztalatok alapján emelkedtek a közbeszerzések alsó értékhatárai is.

A Közbeszerzések Tanácsának elnöke a törvényi változtatások alapján azt valószínűsíti, hogy idén növekedhet a közbeszerzések összértéke: a tavalyi 1500 milliárdról 1700 milliárd forintra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.26. szerda, 18:00
Szabó Álmos
úszóedző, Illés Fanni, Pap Bianka és Milák Kristóf mestere
Egy európai címke, ami jelentősen megdrágíthatja a magyar szélerőmű-beruházásokat

Egy európai címke, ami jelentősen megdrágíthatja a magyar szélerőmű-beruházásokat

A magyar gazdaság szempontjából is mérföldkő, hogy nyár végéig kiírásra kerülhet a szélerőműveket célzó új hálózati csatlakozási pályázatok első köre. Az ezzel ellentétes hírekkel szemben a szélerőmű-kapacitás bővítése mellett ellátásbiztonsági, energiafüggetlenedési, klímavédelmi és költségmegfontolások is szólnak, de akad a folyamatnak egy olyan, kevéssé tárgyalt vetülete is, amely szintén alapvetően befolyásolja az európai és benne a magyar ipar kilátásait. Európában ugyanis - nem utolsó sorban a nem-szövetséges harmadik országok gyakorlatát látva - az elmúlt években felerősödött és jogszabályi szinten is megjelent az a törekvés, miszerint a hasonló nagy tisztaenergia-programokat lehetőleg európai gyártók technológiáit alkalmazva kell megvalósítani. A vonatkozó uniós szabályozást a közelgő hazai pályázat során is figyelembe kell venni, akkor is, ha ezáltal a költségek és az időigény kevésbé alakul kedvezően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×