Infostart.hu
eur:
362.97
usd:
317.33
bux:
140981.27
2026. július 18. szombat Frigyes

Mennyi idő alatt olvad el a lavina?

Nyár elején olvadt el teljesen a Szlovákiában valaha volt leghatalmasabb lavina, amely 2009 márciusában zúdult le a Tátra nyugati részén.

Júniusban még egy 10 centiméteres jégréteg fedte azt a csaknem 47 futballpályányi területet, amelyet a hótömeg maga alá temetett.

"Annak ellenére, hogy az elmúlt két télen kevés hó esett, a nyarak pedig különösen forróak voltak, a lavinával leszakadt hó elképesztően lassan olvadt el" - olvasható a szlovák környezetvédelmi tárca közleményében.

Egyes szakértők úgy vélik, nem egyetlen lavina, hanem hét-nyolc kisebb indult el 2008 márciusában és temette be a völgyet.

A lavinában senki nem sérült meg, köszönhetően annak, hogy a völgyet már korábban lezárták. A másfél kilométer szélességű, helyenként akár 20 méter vastag lavina megrongált egy hegyi házat és elsodort sok-sok fát.

"Amikor annak idején elértük a lavina szélét, rémült csendben néztük az általa okozott pusztítást. A környékbeliek elmondták, ehhez fogathatót még sohasem láttak. Kivétel nélkül mindent hó borított" - idézte fel Pavol Gavlak, a Tátrai Nemzeti Park őre.

A hőmérséklet hirtelen emelkedése, valamint nagyobb mennyiségű friss hó érkezése gyakran eredményez kisebb lavinákat Szlovákiában szinte minden évben, emberéleteket követelve, sérüléseket okozva.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.07.17. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×