Infostart.hu
eur:
363.35
usd:
314.51
bux:
150106.67
2026. augusztus 14. péntek Marcell

Milyen lenne az élet, ha semmit sem tudnánk elfelejteni?

Előny-e vagy hátrány, ha valaki semmit sem tud elfelejteni? Legutóbb egy kaliforniai férfiról derült ki, hogy képtelen felejteni: élete szinte minden napjára emlékszik, és arra is, milyen napra és dátumra estek a fontosabb ünnepnapok, társadalmi események.

Eddig négy olyan embert ismer a tudomány, akiknek a szupermemóriájából soha semmi sem pottyan ki. Legutóbb egy kaliforniai férfiról derült ki, hogy képtelen felejteni: élete szinte minden napjára emlékszik, és emlékszik arra, milyen napra és dátumra estek a fontosabb ünnepnapok, társadalmi események.

A hírről beszámoló USA Today című amerikai napilap megszólaltatta az egyik szuperemlékezetű nőt, Jill Price-t, aki tavaly könyvet is írt magáról A nő, aki képtelen felejteni címmel.

Számtalan dolog van még, amit a kutatók nem tudnak az emlékezetről. Az is csak nemrégiben derült ki, hogy rövid ideig az egyes agysejtek is képesek tárolni a befogadott információkat, mielőtt azok a hosszú távú memóriába kerülnének.

Jill Price agyát vizsgálva a tudósok megállapították: tökéletes emlékezetét annak köszönheti, hogy agyának két területe, az automatikus szokások tárolásáért felelős caudate nuclei, és a halántéklebeny egy része, amelyben a tények, dátumok és események raktározódnak el, együttműködik. Talán oly módon, amit eddig még nem sikerült megfejteniük a kutatóknak.

Címlapról ajánljuk
Kekvák: az Alkotmánybíróság elutasította a Fidesz és a KDNP indítványát

Kekvák: az Alkotmánybíróság elutasította a Fidesz és a KDNP indítványát

Az Alkotmánybíróság (Ab) érdemi vizsgálat nélkül utasította vissza a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó alaptörvény-módosítás elleni Fidesz–KDNP által beadott indítványt. Sulyok Tamás államfő eltávolítása, az országgyűlési képviselők kapcsán az időkorlát és az alkotmánybírák korhatára ügyében még nincs döntés.

Szigethy-Ambrus Nikoletta: az alacsony vízállás nem csak az energiaellátást, hanem számos más ágazatot is veszélyeztethet

A Duna apadását a teljes gazdaság megszenvedheti – áll az Oeconomus legújabb elemzésében. A gazdaságkutató alapítvány elemzője, Szigethy-Ambrus Nikoletta az InfoRádióban elmondta, az aszály hatásait leginkább az áruszállítás szenvedi meg.
inforadio
ARÉNA
2026.08.14. péntek, 18:00
Major Róbert
rendőr ezredes, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem RTK Közbiztonsági Tanszékének vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×