Infostart.hu
eur:
355.98
usd:
306.05
bux:
130916.32
2026. május 27. szerda Hella
Long exposure of National Assembly with passing tram and hungarian flag, Budapest, Hungary, 2023
Nyitókép: Julian Harenberg/Getty Images

A Fidesz megkezdte a „nagytakarítást”

Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője kedd éjfél előtt nyújtotta be a parlamentnek „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatot, amelyet korábban Orbán Viktor miniszterelnök „húsvéti nagytakarításként” harangozott be.

A benyújtott tervezet a külföldről támogatott szervezetekre vonatkozó szigorú szabályozást tartalmazza, amely jelentősen megnehezítené működésüket.

Az előterjesztés szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal kezdeményezheti a kormánynál a szervezet hivatalos nyilvántartásba vételét, ha úgy ítéli meg, hogy annak tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti.

Az indítvány indoklásában Halász János hangsúlyozta, hogy „a közéleti tevékenység a demokráciában minden magyar állampolgár alapvető joga, amelyet meg kell védeni az idegen érdekek és külföldi pénzügyi erőforrások befolyásától”. A képviselő szerint „a külföldi befolyásolás súlyosan torzítja a demokratikus vitát, valamint a társadalmi és politikai akaratképzést”.

A törvénytervezet szerint Magyarország szuverenitását sérti minden olyan, külföldről finanszírozott közéleti tevékenység, amely az ország függetlenségét, jogállamiságát, alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját, a család és a biológiai nemek elsődlegességét, a külhoni magyarokért vállalt felelősséget, illetve a béke, a biztonság és a más országokkal való együttműködést negatívan tünteti fel vagy ezek ellen hat - írja az Index.

A javaslat részletesen definiálja a „közélet befolyásolására irányuló tevékenységet”, amely magában foglalja „a demokratikus vitára, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet”, „a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenységet”, valamint „az olyan tevékenységet, amely befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére”.

Korlátozások várhatók

A nyilvántartásba vett szervezetekre vonatkozóan a törvényjavaslat több korlátozást is megemlít. A jövőben ezek az érintett szervezetek nem részesülhetnek az adózók személyi jövedelemadójának felajánlható egy százalékából származó támogatásokból. A külföldi forrásból érkező pénzügyi támogatásokat kizárólag a pénzmosás elleni küzdelemért felelős hatóság, vagyis a NAV előzetes engedélyével fogadhatnák el. Emellett a vezetőknek, alapítóknak és felügyelőbizottsági tagoknak az országgyűlési képviselőkével megegyező tartalmú és formájú vagyonnyilatkozatot kellene tenniük, amelyeket a kormány hivatalos weboldalán tennének közzé.

A jogszabálytervezet értelmében mind a szervezet, mind annak irányítói kiemelt közszereplői státuszba kerülnének a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény alkalmazásában.

A húsvéti nagytakarításról Orbán Viktor először idén februárban, az évértékelő eseményén tett említést, majd március 15-i beszédében azt mondta: „1848. március 15-e mámoros napját a higgadt és bölcs áprilisi törvények követték. Ezek a törvények helyezték védelem alá a március 15-én kivívott szabadságot. Ez most is pontosan így lesz. A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás. Átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget.”

Címlapról ajánljuk
Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Szigorítana a migrációs szabályokon az Európa Tanács. A politikai nyilatkozatot mind a 46 tagállam támogatta, köztük az igencsak érintett Nagy-Britannia, Olaszország és Dánia is. Az európai államok megállapodtak az Emberi Jogok Európai Egyezményének módosított értelmezésében is, a cél a menedékkérők és a külföldi bűnözők kitoloncolásának megkönnyítése. A részletekről Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója beszélt az InfoRádióban.

Magyar Péter felmentette a TEK főigazgatóját, nagy átalakítás jön

Magyar Péter május 27-vel felmentette Hajdu János tábornokot a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatói pozíciójából – tudatta a kormányfő kedd este a Facebook-oldalán.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Tisza-kormány: Magyar Péter felmentette Hajdú Jánost, ülésezett az országgyűlés

Tisza-kormány: Magyar Péter felmentette Hajdú Jánost, ülésezett az országgyűlés

Az Országgyűlés keddi ülésén több politikailag érzékeny kérdésben is döntés született: a képviselők két új vizsgálóbizottság felállításáról határoztak, amelyek egyfelől a kegyelmi botrány felelőseit és a gyermekvédelem rendszerszintű problémáit, másfelől az MNB működésével kapcsolatos visszaéléseket, valamint az 1987 és 2000 közötti spontán privatizáció politikai felelősségi láncát vizsgálják majd. A parlament emellett fenntartotta Kocsis Máté mentelmi jogát is. Távozik posztjáról Hajdu János, a TEK főigazgatója, a kormány pedig hamarosan benyújthatja a rendőrségi szervezetrendszer átalakításáról szóló javaslatát. Közben az is eldőlt, hogy Orbán Árpád vezeti majd a Tisza frakcióját a budapesti közgyűlésben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×