Infostart.hu
eur:
385.76
usd:
331.62
bux:
121900.35
2026. január 19. hétfő Márió, Sára
driving a car
Nyitókép: Bim/Getty Images

Ismét szigorítanák az idősebbek jogosítványhosszabbítását

A szakértő szerint nem elég az orvosi alkalmasság, a forgalomban is ellenőrizni kellene, hogy az idősebb sofőr még alkalmas-e a járművezetésre.

A magyarországi adatok alapján 2024 első fél évében 6523 személyi sérüléssel járó baleset történt az utakon, ebből 996-ot 65 év felettiek okoztak. Az utóbbi adat felveti a kérdést, hogy az idősek vezetési képességei milyen mértékben befolyásolhatják a közlekedés biztonságát. Kapitány Tibor, a Több mint jogsi autósiskola vezetője a hirado.hu-nak elmondta, hogy szerinte a magyar rendszer nem elég szigorú, és az idősebb vezetők alkalmasságát nem csak orvosi vizsgálatok alapján kellene felmérni

Magyarországon is egyre több a vita arról, milyen módon lehetne javítani a közlekedési szabályokat az idősek körében – hívta fel a figyelmet Kapitány Tibor, és hozzátette: a legutóbbi KSH-felmérés szerint a 65 év feletti korosztály okozza a legtöbb személyi sérüléssel járó balesetet, és jóval meghaladja a fiatalabb korosztályok által okozott balesetek számát.

Kapitány Tibor szerint jelenleg Magyarországon az orvosok határozzák meg, hogy az idősek alkalmasak-e a vezetésre, de ez sok esetben nem elégséges. „Az orvos a rendelőben csak az alapvető fizikai állapotot tudja felmérni, de azt nem, hogy az illető hogyan vezet a forgalomban. Ezért fontos lenne bevonni közlekedési szakembereket, akik akár egy 20 perces felmérés során meg tudják állapítani, hogy az idősebb vezető alkalmas-e a vezetésre” – magyarázta.

Számos országban szigorúbb szabályokat alkalmaznak az idősek vezetési engedélyeinek meghosszabbítására. Van, ahol a 70 év feletti sofőröknek külön engedélyt kell kérniük a vezetéshez. „Érdemes lenne megfontolni, hogy Magyarországon is sűrűbb vizsgálatokhoz kössük a jogosítvány megújítását” – mondta Kapitány Tibor. Az autósiskola vezetője szerint a családoknak is nagyobb szerepet kellene vállalniuk: „A legnagyobb felelősség a családé, hiszen ők látják legjobban, hogy idős hozzátartozójuk még biztonságosan tud-e vezetni.”

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Óriásira híztak a magyarok befektetési alapjai, de rengeteg ügyfél kimaradt a jóból

Óriásira híztak a magyarok befektetési alapjai, de rengeteg ügyfél kimaradt a jóból

Örömteli évük volt tavaly a magyar befektetési alapoknak, egy év alatt 16,4%-kal nőtt a BAMOSZ-tagok kezelt vagyona, így mostanra átlépte a 20 800 milliárd forintot. A legnagyobb ugrást az árupiaci alapok produkálták egy laza négyszereződéssel, az abszolút hozamú alapok vagyona 42%-kal nőtt, míg a kötvény- és ingatlanalapok esetében stagnálásról beszélhetünk, a pénzpiaci alapok pedig egyenesen veszítettek az értékükből. A hozamokat látva az ügyfelek érezhetnek némi elégedetlenséget: a szektor egésze pontosan akkora hozamot termelt, mint az állampapír-index, miközben például a magyar tőzsde 40%-ot szárnyalt. Persze az egyes alapkategóriák közt nagy különbségek vannak, az árupiaci alapok 30% fölötti hozammal zárták az évet, míg a legnagyobb súlyú kategória alig 2,6%-os hozamot tud felmutatni a 3,3%-os infláció időszakában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×