Infostart.hu
eur:
379.41
usd:
319.44
bux:
129447.89
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Sunrise shot of the Hungarian parliament in Budapest with a reflection in Danube
Nyitókép: photo by Miroslav Petrasko/Getty Images

Orbán Viktor: A Momentum arra bujtogat, hogy az "emberek ne tartsák be a törvényeket"

Az azonnali kérdések órájában kérdezték a miniszterelnököt a Parlamentben.

Több képviselőnek is válaszolt Orbán Viktor miniszterelnök az azonnali kérdések órájában az Országgyűlés hétfői ülésén. A többi között a pedagógusok státusztörvény-tervezetéről kapott kérdést a kormányfő.

MSZP: a pedagógus miért nem nyilváníthat véleményt a közoktatásról?

Kunhalmi Ágnes (MSZP) azt kérdezte, hogy ha Magyarországon valóban él a szabadság és bárki elmondhatja a véleményét, akkor a pedagógus-státusztörvény tervezete miért tartalmazza, hogy a tanárok nem nyilváníthatnak véleményt a köznevelési rendszer működéséről? Miért nem élhetnek a polgári engedetlenség jogával sem? - sorolta kérdéseit.

Arra is választ várt: miért készült olyan jogszabály-tervezet, amely szemben áll az ország és az unió között már létrejött megegyezéssel? Kifogásolta azt is, hogy a pedagógus pályát egyfajta hivatásrenddé tenné a kormányzat.

Orbán Viktor miniszterelnök azt felelte: a kormány néhány szakmát - az egészségügyieket, a rendvédelmi és katonai szakmákat - hivatásszakmának nevez, amelyekről azt gondolja a kabinet, hogy sajátos jogi szabályozást igényelnek.

Emlékeztetett, hogy az első életpályatörvényt a pedagógusok esetében mintegy tíz éve vezették be. Újdonság e tekintetben nincs az új tervezetben - jelentette ki.

Az életpályát szabályozó törvény tartamáról zajlanak az egyeztetések, az Országgyűlés pedig az után fogja megvitatni az előterjesztést, ha az egyeztetések véget érnek - tette hozzá.

A pedagógusok munkáját életbevágónak nevezte az ország számára. Kijelentette: olyan törvényt szeretnének alkotni, ami jó elsősorban a diákoknak, másodsorban a pedagógusoknak.

Jobbik: támogatja-e a kormány a kötelező kereskedelmi és iparkamarai regisztrációt és tagdíjat?

Lukács László György (Jobbik) emlékeztetett: korábban már kezdeményezte, hogy töröljék el a kereskedelmi és iparkamarai kötelező regisztrációt, hogy a kamara megmutathassa valós társadalmi támogatottságát. Felszólalásában irritálónak nevezte az ötezer forintos kötelező kamarai hozzájárulást is.

Az ellenzéki politikus azt kérdezte a miniszterelnöktől: hajlandó-e a kormány támogatni kezdeményezését?

Orbán Viktor miniszterelnök válaszában leszögezte: a kormány szerint kamarára és kötelező díjra szükség van, a kamraellenes hangokat nem támogatják. Hozzátette: a beszedett kamarai hozzájárulás elköltéséről kizárólag a kamara demokratikusan megválasztott testületei jogosultak dönteni.

A miniszterelnök azt mondta: ha nem lenne a kamara és a kötelező tagság, akkora kamara nem tudna kedvezményes hiteleket meghirdetni a vállalkozóknak. A kormány pozitívan, nélkülözhetetlennek ítéli a kamara munkáját - jelezte Orbán Viktor.

Momentum: elítéli-e a miniszterelnök a fiatalok gumibotozását?

Gelencsér Ferenc (Momentum) azt kérdezte a miniszterelnöktől: elítéli-e hogy a magyar rendőrség gumibotokkal ver ártatlan fiatalokat és könnygázt vet be azok ellen, akik az igazságért tüntetnek?

Arra emlékeztette a kormányfőt, hogy amikor egykor ő is kiállt az igazságért egy embertelen rendszerben, az ő torkához is szorítottak gumibotot.

Orbán Viktor miniszterelnök arra hívta fel a politikus figyelmét, hogy az országgyűlési képviselői eskü szerint "a törvényeket betartjuk és mindenkivel betartatjuk".

"Önök az ellenkezőjét teszik" - mondta a politikusnak. Folyamatosan arra bujtogatják az embereket, hogy ne tartsák be a törvényeket.

Magyarországon lehet tüntetni - szoktak is -, van azonban, amit nem lehet - folytatta. Nem lehet építési telekre törvényellenesen behatolni, nem lehet középületeket megrongálni és rendőröket sem lehet megdobálni. "Tartsa be képviselői esküjét!" - kérte a politikust.

LMP: akkumulátorgyarmattá tennék Magyarországot

Kanász-Nagy Máté (LMP) szerint a kormány akkumulátorgyarmattá tenné Magyarországot. Lehetett volna azt az utat is választani, hogy tudásalapú gazdaságot építenek, az oktatásba ruháznak be, vagy növelik a pedagógusok bérét, de nem ezt tették, helyette egy nagy összeszerelő üzemmé tennék Magyarországot, kizsákmányolva a humán és természeti erőforrásokat egyaránt. Szavai szerint ez a biztos receptje annak, hogy a közepesen fejlett országok csapdájában maradjunk. Érthetetlennek nevezte ezt a kormányzati politikát, amikor a víz, klíma és energiaválság közepén vagyunk. Szerinte ez a külföldi vendégmunkásoknak éri meg csupán, akik tízezrével jönnek majd ezekbe a gyárakba dolgozni. Sok sebből vérzik ez a politika, úgy tűnik, ez a ló, amire a kormány felszállt, mintha megdöglött volna - jegyezte meg.

Orbán Viktor úgy fogalmazott: az elektromos autókról beszélve sok minden jut az ember eszébe, de a döglött ló a legkevésbé. Rámutatott: egész Európa elektromos autókat tervez és épít. Kiemelte: a magyarországi akkumulátorgyárak építése minden dimenzióban jól végiggondolt, iparpolitikai döntés. Rámutatott: Magyarországon a legszigorúbb európai környezetvédelmi normák vannak érvényben, semmilyen gyárat nem lehet építeni, amelyek nem felelnek meg a legszigorúbb, még a németországi szintet is meghaladó környezetvédelmi előírásoknak. Mindenki nyugodt lehet Magyarországon, ha a környékén gyár épül, a környezetvédelmi előírásokat be fogják tartani - húzta alá.

Kitért arra is, hogy Magyarország vízben rendkívül gazdag, és azon kell dolgozniuk, hogyan tartsák meg a rengeteg vizet, hogy azt fel tudják használni a magyar gazdaság számára.

Utalt a kormány határozatára is, miszerint minden munkahely első helyen a magyarországi magyarokat illeti meg, második helyen a szomszéd népeket és ha mind elfogyott, akkor lehet külföldről munkaerőt hozni. Soha nem lehet több munkaerőt behozni, mint ahány betöltetlen álláshely van Magyarországon - tette hozzá. Jelezte: a magyar munkavállalók biztonságban érezhetik magukat. Orbán Viktor közölte azt is: az akkumulátorgyárakban a munkások átlagfizetése a feldolgozóipari kereseteket 60 százalékkal haladja meg. A képviselő a magas munkabérek ellen beszél - mondta. Hozzátette: a termelőipar története azt mutatja, hogy először termelőegységek jönnek létre, aztán kutatóközpontok, aztán a fejlesztőközpontok, és így érnek el az értéklánc legmagasabb szintjére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×