eur:
393.1
usd:
367.1
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Stummer János, a Jobbik képviselője napirend előtt felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. március 10-én.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Stummer János: fabatkát sem ért a jó minőségű helyi politika az országos trendek miatt

Új pártot vagy politikai mozgalmat nem akar alapítani a Jobbik Magyarországért Mozgalomból kilépett Stummer János - mondta a politikus az Inforádiónak. Az egykori ellenzéki képviselő azt mondta: közügyekkel azonban továbbra is foglalkozik majd. Stummert a hétvégi pártelnökválasztáson győzte le Jakba Péter.

Stummer János szavai szerint az április 3-i országgyűlési választáskor világossá vált számára, hogy ha az országos politikai konstrukció és kommunikáció nem támasztja meg az egyébként jó minőségű helyi politikát – dolgozzanak is érte bármennyit – az fabatkát sem ér.

Pártelnökjelölti indulásával az volt a célja, hogy egy újfajta politikával, új politikai hozzáállással másfelé terelje a Jobbikot, aminek tizenhárom évig volt a tagja. A szombati tisztújításon a Jobbik küldöttjei azonban nem ezt az utat választották, aminek hatására másnap reggelre megfogalmazódott benne a szakítás – magyarázta Stummer János, aki egyébként Békés megyei 1. sz. országgyűlési egyéni választókerületében (Békéscsaba) indult, amit végül Herczeg Tamás (Fidesz–KDNP) nyert meg.

A korábbi képviselő hangsúlyozta, döntése a kilépésről, nem pedig egy másik pártba történő átlépésről szól, ugyanakkor a közügyek közelében szeretne és fog is maradni. Hogy milyen közösségben folytatja a közéleti szerepét, még nem tudja, az viszont biztos, hogy nem kormánypárti és nem a Mi Hazánkos politikus lesz – emelte ki Stummer János azt is tisztázva, hogy ő maga nem kíván saját pártot, vagy politikai mozgalmat szervezni.

Úgy gondolja, hogy akkor dolgozik jól egy párt, egy politikai közösség, ha hatékonyan, gyorsan és a legpontosabban tud reagálni azokra a társadalmi folyamatokra, a közgondolkodás különböző irányaira, amelyek adott pillanatban meghatározzák a mindennapokat. Stummer János szerint a Jobbik sokáig kiválóan felismerte a rezgéseket a társadalomban, de ezt a fajta képességét elveszítette az utóbbi időben.

Végül hozzátette, hogy Békés megyében pontosan a válságközeli politizálást hozták vissza az utóbbi években, így jól tudtak reagálni a helyi közösség ügyeire, aminek volt is, lett is politikai támogatottsága. Más kérdés, hogy végül az országos trendek és folyamatok miatt ez nem eredményezett választási győzelmet – jegyezte meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×