Tragikus a helyzet a munkaerőhiány miatt, ennek több oka is van: járvány, elvándorlás, utánpótlás-hiány, képzés hiánya, finanszírozás hiánya. Emiatt a sofőrök könnyen váltanak munkahelyet és igencsak magasak lettek az igényeik, ami egyébként jogosnak tűnik, hiszen a megélhetésnek is megy felfelé az ára és Nyugat-Európában a sofőrök többet keresnek, mint itthon – fogalmazott megkeresésünkre Dittel Gábor, a NiT Hungary fuvarozói érdekképviselet ügyvezető főtitkára.
Próbálják visszacsábítani külföldről a sofőröket, de úgy vélik, hogy kormányzati segítség nélkül nem tudják vonzóbbá tenni itthon a fiatalok számára is ezt az egyébként nem könnyű, nem egyszerű munkavégzést.
Kormányzati segítséget kérnének például az utánpótlásképzés terén. 2016-2020 év vége között ugyanis volt mód arra, hogy az akkori OKJ-jegyzékben szereplő tehergépjármű- és autóbuszvezetői képesítést megszerezzék az érdeklődők, államilag finanszírozott felnőttképzés keretében. Ezt a lehetőséget azonban – az érdekképviselet számára érthetetlen okból – megszüntették 2021 elején, pedig az utánpótlásképzés fontos megoldása lehetne a sofőrhiánynak.
A másik megoldás pedig a bérek emelése lehetne, de ezt nem győzik a hazai vállalkozások. "Belföldön 4-500 ezer forint közötti szintre történő bérjövedelem-felzárkóztatásra lenne szükség" – fogalmazott a szakember, hozzátéve, hogy nemzetközi fuvarozásban ez magasabb, a 7-800 ezer forintot kellene elérni. A cél, hogy versenyképes legyen azzal a szinttel, amit Nyugat-Európában egy magyar tehergépjármű-vezető megkap.
"Magyarországon 130 ezer gépjárművezetőre van szükség, ennek 25-30 százaléka hiányzik most. Ez óriási szám" – szögezte le Dittel Gábor.
További gondként említve hozzátette, hogy itthon a tehergépjármű-sofőrök átlagéletkora 50-55 év.
A járvány miatt közismert lett az ellátási lánc fogalma, és ha ez jól működik, akkor a termékek eljutnak az üzletek polcaira. Ennek a láncnak viszont az egyik fontos láncszeme a fuvarozás, és ha ez nem működik rendesen, akkor itthon is bekövetkezhet az a helyzet, amivel Nagy-Britanniában már szembesültek, vagyis hogy bizonyos áruk egyszerűen nem jutnak el a boltokba.
"Ma már egy 60-70 autós vállalkozás esetében itthon sem ritka, hogy 5-10 autó azért áll, mert nincs rá gépjárművezető"
- hangsúlyozta az érdekképviselet ügyvezető főtitkára.