A vizes élőhelyeknek általában a kontinenseken belüli, vízhatás alatt álló területeket nevezik. Ilyenek például a folyók és árterük, a tavak, nádasok és mocsarak. Ezek az életterek az utóbbi időben drasztikus pusztuláson mentek keresztül, az 1970-es évektől mostanáig a 87 százaléka pusztult el - mondta a szakértő.
Bár a vízi erőművek megújuló energiát termelnek és nem járulnak hozzá a klímaváltozáshoz, mégis rombolják a környezetet, hiszen a folyóvízi közösségből állóvizet hoznak létre, így a folyó eredeti élővilága eltűnik.
A WWF sikerként könyvelheti el, hogy – hosszas egyeztetés után – megakadályozta a szlovén kormány azon tervét, hogy vízierőmű-sorozatot létesítsen a Mura folyón
– tájékoztatott Sipos Katalin.
Az EU Víz Keretirányelve a vizek ökológiai állapotának helyreállítását tűzi ki célul: a nem fenntartható használat és a szennyezés miatt leromlott állapotú víztesteket mentesíteni kell a környezeti károkozástól. Ekkor tudjuk az ivóvíz és egyéb társadalmi hasznok számára a legjobban hasznosítani az vízkészletet – hangsúlyozta a WWF Magyarország igazgatója. Szerinte azonban az uniós döntéshozók asztalán éppen az van, hogy gyengítsék ezt a célkitűzést, és megengedőbb legyen a szabályozás. „Ez minden európai állam és minden európai állampolgár számára egy elfogadhatatlan irány” – vélekedett.