A fagyasztásos eljárás a jóindulatú emlődaganatok közül a fibroadenomák eltávolítására alkalmas – mondta a Semmelweis Egyetem intervenciós radiológusa, hozzátéve, hogy a krioablációnak köszönhetően elkerülhető a műtét, az azzal járó szövődmények és pszichés terhek is.
„A krioabláció során egy speciális kezelőtűvel szúrjuk meg a szervben lévő kóros szövetet, amelyet mínusz 20-40 Celsius fokra hűtünk le. Ennek hatására a keletkező jégkristályok roncsolják a kóros sejtek membránját, így azok elpusztulnak. A daganatot ellátó erek is elzáródnak, így a vérellátásuk is megszűnik.”
Deák Pál Ákos az eljárás célcsoportjaként a fiatal nőket említette, náluk jelentkeznek ugyanis a leggyakrabban a fibroadenomák. Ez az elváltozás bár nem okoz áttétet, nem veszélyezteti a beteg életét, növekedhet és eldeformálhatja az emlőket – jelezte a szakorvos.
„A nők tíz százalékát élete során valamilyen formában érinti.”
A radiológus szakorvos az eljárás előnyeit részletezve kiemelte, a beavatkozás
nem hagy nagyobb heget, nem kell összeölteni a bőrt.
Deák Pál Ákos hozzátette, ambulánsan, helyi érzéstelenítéssel végezhető a kezelés. Az eljárás során az egész daganatot kezelik, de az nem tűnik el azonnal, egy hónap után 30 százalékkal kisebb az elváltozás, a fibroadenoma méretétől függően fél-egy év szükséges ahhoz, hogy teljesen eltűnjön – mondta a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségközpont intervenciós radiológusa.
„A krioablációt számos rosszindulatú daganat kezelésében is használják, fontos eszköz a világban a prosztata-, máj-, vese- és csontdaganatok kezelésében. A rosszindulatú emlődaganatok kezelése ma még sebészi úton történik, de folynak már kutatások a krioabláció alkalmazására.”
Deák Pál Ákos fontos előrelépésnek nevezte, hogy a készülék már elérhető Magyarországon. A Németországban már rutinszerűen használt eljárás számos daganattípus esetén alkalmazható, ezért vélhetően a kezelési repertoár Magyarországon is bővülni fog – tette hozzá.
Magyarországon az eljárást a társadalombiztosítás egyelőre nem finanszírozza