Soha olyan kevés terhesség-megszakítás nem történt még Magyarországon, mint 2015-ben. Akkor alig több mint 31 ezer beavatkozást végeztek el az orvosok, ez a szám 2006-ban 46 ezer volt.
Az InfoRádió által megkérdezett nőgyógyász, Rucz Árpád szerint a jelenség hátterének egyik oka a hatékony felvilágosító kampány.
„Nagyon remélem, hogy
az orvosok áldozatos ismeretterjesztő és tájékoztató munkája áll egyrészt a dolgok hátterében. Másrészt szerencsére rendelkezésünkre állnak már olyan sürgősségi tabletták,
amelyekkel adott esetben öt napon belül a terhesség megakadályozható” - mutatott rá a nőgyógyász.
Érdekesség, hogy 2010 és 2012 között a legtöbb abortuszt 30-34 éves korúak kérték, 2013-ban és 2014-ben pedig már a 20-24 éves nők.
Rucz Árpád elmondta: az abortusznak szigorú szabályai vannak. A műtétet a várandósság 12. hetéig lehet kérni, a 16. hétig akkor végzik el a beavatkozást, ha súlyos magzati rendellenesség derül ki.
„Ha valaki elvégez otthon egy tesztet, mert kételye van, hogy terhes-e vagy sem, felkeresi a nőgyógyászt. Nagyon jó minőségű ultrahangokkal általában már egészen kicsi, négy-öt hetes terhességet is ki tudunk mutatni. Adunk a terhességről egy igazolást, amellyel az illető elmegy a család- és nővédelmi szolgálathoz, ahol a védőnő kiállít egy terhességmegszakítási jegyzőkönyvet. Ezt a dokumentumot azonban az új magzatvédelmi törvény értelmében csak három nap múlva adja ki, éppen azért, hogy még legyen újabb három nap gondolkodás arra:
hátha esetleg mégis meg tudja beszélni a pár, hogy tudják vállalni a terhességet.
Ezt is mindenféleképpen jónak tartom” - hangsúlyozta Rucz Árpád.
Az ezredfordulón 59 ezer terhességmegszakítást végeztek Magyarországon, a legtöbbet pedig 1990-ben: 90 ezret.