eur:
408.23
usd:
385.33
bux:
77965.78
2024. november 19. kedd Erzsébet

Kényelmes a mamahotel vagy nincs kitörési lehetőség?

Ezt a kérdést teszi fel a KSH a népszámlálás adataira támaszkodó, felnőtt gyerekekről szóló műhelytanulmánya. Kovács Marcell, a hivatal osztályvezetője az InfoRádióban elmondta: ma már sok, a 30-as éveiben járó fiatal is a szüleivel él.

„Ebben a jelenségben a férfiak jobban érintettek, ugyanakkor a nők körében az utóbbi években erősebb növekedés figyelhető meg, van egy közeledés a nemek között. Területi eloszlásban: a szülői házban maradás elsősorban a községekre jellemző” - ismertette a KSH osztályvezetője.

Kovács Marcell hozzátette: „a jelenség okai esetenként változóak, de az látszik, hogy inkább kényszer a legerősebb hatás. Az egyik ok az, hogy a tanulási időszak elhúzódik, ezáltal későbbre tolódik az önállósodás és a saját család alapítása. A gazdasági válság hatása is, a munkaerő-piaci bizonytalanság, a saját lakás fenntartásának nehézségei tovább erősítették ezt a folyamatot.”

„Az elmúlt tíz évben megfigyelt legjelentősebb változás, hogy egyre többen vannak olyanok, akik a harmincas éveikben sem költöznek el otthonról. Itt sokkal inkább kényszerpályáról van szó, és a lehetőségek hiánya okozza a szülői házban maradást. Ha megnézzük az otthonmaradó húszas-harmincas éveikben járók kevésbé iskolázottak, mint az önállósodottak, érdekes, hogy a szülőkkel élők hamarabb kezdenek el dolgozni, azonban később fokozottabban érinti őket a munkanélküliség, alacsonyabb az arányuk a magasabb státuszú és magasabb jövedelmet biztosító foglalkozásokban” - mondta a KSH osztályvezetője.

Kovács Marcell jelezte: „az európai országokban a felnőtt gyerekek aránya átlagosan 27,5 százalék volt, a Magyarországra jellemző 31,4 százalékos arány valamivel átlag feletti, de inkább úgy érdemes fogalmazni, hogy a középmezőnyben vagyunk, mert Magyarországnál sokkal jobban érintettek a déli országok, ugyanakkor Szlovákiában minden második húszas-harmincas a szüleivel lakik még.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×