Infostart.hu
eur:
392.45
usd:
342.75
bux:
121754.84
2026. március 16. hétfő Henrietta

Nézze meg, hova költözik majd a kormány!

Janesch Péter magyar és Kengo Kuma japán építész által vezetett csapat nyerte a budapesti kormányzati negyed tervpályázatát, és a vele járó 20 millió forintot - jelentette be csütörtökön Görözdi György, a bíráló bizottság elnöke. A második helyen a Finta és Társai Építész Studió Kft., míg a harmadikon az Artonic Design Kft. végzett.

Korábban a projekt kommunikációs vezetője azt mondta: egyhangú döntés született a tervekről. Láng Balázs tájékoztatása szerint a tenderre 17 dokumentum érkezett; a beruházás maximális költsége 142,5 milliárd forint lehet.

A beérkezett 17 pályamunka közül a nem díjazottakat is megvásárolta a Kincstári Vagyoni Igazgatóság: tíz tervet egyenként 1,5 millió, míg kettőt 3 millió forintért.

A nyertes pályamunkát "zöld", azaz környezettudatosan tervezett épületnek minősítette Sylvester Ádám, a bíráló bizottság társelnöke.

Maga az épület kevés energiát használ, mivel olyan levegő-keringetést alakítanak ki benne, amely fűtésre és hűtésre a talaj hőjét használja, az elhasznált levegőben lévő meleget pedig a friss levegő előmelegítésére használják.

A kormányzati negyed a miniszterelnökséget leszámítva valamennyi központi államigazgatási szervezetnek helyet ad majd 2009 május végétől.

Az üzemeltetésre még lehet pályázni

Az épületek tervezésére 2,4 milliárd forintot költenek, a megvalósítás pedig legfeljebb 142,5 milliárdba kerülhet. Vasárnap döntött arról a zsűri, hogyan nézzen ki az új negyed - az épületek üzemeltetésére péntekig még lehet pályázni. A nyertesnek 25 éven át kell ellátnia ezt a feladatot.

A külföldi zsűritagoknak tetszik

A győztes tervet kiválasztó zsűrinek több külföldi tagja is volt, köztük Berlin egykori főépítésze. Hans Stimman a döntés után arról beszélt, hogy Budapest karakteresebb épületeket érdemelt volna meg.

Ellenzéki aggályok

Az új kormányzati negyeddel kapcsolatban azonban az ellenzéknek aggályai vannak. A Fidesz luxusberuházásnak tartja az építkezést, annak ellenére, hogy kevesebbe kerülne az üzemeltetése, mint a jelenlegi hivataloké.

Címlapról ajánljuk
Rendzavarás nélkül lezajlottak az ünnepi megemlékezések
Minden a március 15-i eseményekről

Rendzavarás nélkül lezajlottak az ünnepi megemlékezések

Reggel katonai tiszteletadás mellett, Sulyok Tamás köztársasági elnök jelenlétében a budapesti Kossuth téren felvonták a nemzeti zászlót. Fél tizenkettőkor elindult el a Békemenet a Margit hídon át a Kossuth tér felé. Kiderült: az ottani ünnepségen Orbán Viktor mellett Szijjártó Péter és Lázár János is felszólalt. Hídfoglalást tartott délután a Kutyapárt, a Pilvax közben lezajlott a Mi Hazánk megemlékezése. A Nemzeti Menet résztvevői a Deák térről a Hősök terére vonultak, ahol negyed ötkor kezdődött a színpadi műsor. Magyar Péter öt óra után lépett színpadra. A napot biztonsági szempontból Kovács Zoltán foglalta össze vasárnap este.
inforadio
ARÉNA
2026.03.16. hétfő, 18:00
Nacsa Lőrinc
a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkára
Trump lesöpörte az asztalról a béketervet, Iránt és Izraelt is súlyos csapás érte – Híreink az iráni háborúról vasárnap

Trump lesöpörte az asztalról a béketervet, Iránt és Izraelt is súlyos csapás érte – Híreink az iráni háborúról vasárnap

Teljesen megbénult az olajexport, miután egy iráni dróntámadás következtében lángok csaptak fel az Egyesült Arab Emírségek egyik legnagyobb olajkikötőjében, a Fudzsaira terminálon. Amerikában a benzinárak 23%-ot ugrottak a közel-keleti háború kezdete óta. A bagdadi amerikai nagykövetséget is dróntámadás érte, az épületet két kamikaze-drón találta el, sérültekről egyelőre nincs hír. Donald Trump nem hajlandó békét kötni, amíg Irán fel nem adja nukleáris törekvéseit, az amerikai elnök emellett azt is belengette, hogy az első számú iráni vezető talán már nincs is életben. Percről perce követjük az iráni háború eseményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×