Infostart.hu
eur:
386.76
usd:
328.29
bux:
111283.59
2025. december 29. hétfő Tamara, Tamás

Csalódás vagy a felemelkedés záloga?

A magyar gazdák nagy fantáziát látnak a biodízelüzletben. Egyre többet termesztenek a különleges igényű növényből, a repcégől, amelyet azonban egyelőre főleg külföldön tudnak eladni. De lehet, hogy idén közülük sokan csalódnak.

A Népszabadság arról ír, hogy gyorsan ráharaptak a biodízelüzletre a magyar gazdák: az országban mindenütt sárgállik a repce, amelynek vetésterülete néhány év alatt megduplázódott. Egyelőre főleg exportálják a termést, hiszen a nagy hazai gyárak csak most épülnek, de az alapanyagul szolgáló növény ára már így is megugrott.

Az agronómusok szerint a repce különleges igényű növény, ezért az országban csak kevés helyen lehet biztonsággal és a megfelelő jövedelemmel termeszteni. Ráadásul a napraforgó terjedésével étkezési jelentősége csökkent.

Idén többen lesznek, akik csalódnak a növényben, ugyanis hiába csábítóan magas az ára és biztos a piaca, az őszi foghíjas kelés, a száraz tél, valamint a múlt heti fagyok pusztítottak. Ilyenkor, miközben a kiadások változatlanok, a kevéske termés mellett nem marad haszon.

Maguk vállalták a kockázatot?

A Magyar Nemzetben az olvasható: a Fidesz-nagygyűlés résztvevői október 23-án maguk vállalták a kockázatot, hogy a jogellenes tüntetők közé keverednek, és emiatt a rendőrség erőszakot alkalmaz velük szemben. Így foglalt állást Morvai Krisztina büntetőjogász feljelentését elutasítva a Fővárosi Nyomozó Ügyészség.

A Civil Jogász Fórum vezetője panasszal él, s ha szükséges, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul. A büntetőjogász elmondta: amennyiben nyolc napon belül benyújtandó panaszára nem kap megfelelő választ, akkor az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul.

Úgy látja: az ügyészség nincs tisztában a gyülekezési szabadság tartalmával. A jogszabályok ugyanis nagyon erős kötelezettséget fogalmaznak meg az állam, a rendőrség számára.

Jogállamban a hatóságnak garantálnia kell, hogy a békés ünneplők háborítatlanul elvonulhassanak rendezvényük helyszínéről - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
"Utolsó simítások" a béketervben, nem pihen az orosz légierő - Háborús híreink hétfőn

"Utolsó simítások" a béketervben, nem pihen az orosz légierő - Háborús híreink hétfőn

Vasárnap Floridában találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán és Donald Trump amerikai elnök. Trump szerint már tényleg csak az utolsó simítások vannak hátra az orosz-ukrán béketervben, a Kijev számára nyújtandó biztonsági garanciákról pedig elvileg meg is egyeztek. A Kreml figyelmeztetett: ha tárgyalásos úton nem sikerül rendezni a helyzetet, folytatódni fognak a támadások. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×