Infostart.hu
eur:
362.59
usd:
314.82
bux:
146453.37
2026. július 31. péntek Oszkár

A Fideszhez "közel állók" gazdagodtak a Postabank konszolidációjából?

A Népszabadság szerint az Orbán-kormány idején Stumpf István kancelláriaminiszter leállította a Postabank konszolidációja során történt törvénytelenségeket feltáró vizsgálatot. A lap azt írta, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) egykori jelentéséből kiderül: a vizsgálatok a Fideszhez "közel álló" személyekhez vezettek. Stumpf István az InfoRádióban azt mondta, hogy a lap hazudik, ezért pert indít.

A Népszabadság szerint a Fideszhez "közel álló" üzletemberek
vagyonosodtak meg a Postabank konszolidációjából, ezért az Orbán-kormány kancelláriaminisztere 2000 végén felfüggesztette az ezt feltáró vizsgálatot.

A lapban megjelent egy levél másolata, amelyet Stumpf István 2000. december 14-én írt Sepsey Tamásnak, a Kehi elnökének.

"A Pénzügyminisztérium és a Miniszterelnöki Hivatal szakértőinek egyeztetése alapján a jelentésben javasolt további vizsgálati lépések megtétele nem szükséges" - olvasható a levélben.

A lap arról számol be, hogy olyan dokumentumokhoz jutott, amelyek szerint a vizsgálatot azért szakították meg és a jelentést azért titkosították 20 évre, mert a Fideszhez "közel álló" emberek érintettségére derült fény.

A konszolidáció költségeinek mérséklésére a bank létrehozott egy leánycéget, a PB Workout Kft.-t. A lap szerint ezen keresztül sok milliárdnyi vagyonhoz jutottak a párthoz "közel állók", miközben a cég nem mérsékelte, hanem növelte a bank konszolidációjának költségét.

A Népszabadság kiemelte Földi László volt nemzetbiztonsági tisztet, akinek cége, a Defend Kft. számos megbízást kapott az Orbán-kormány idején.

Réti András ügyvéd, aki a Fidesz 1998-as kampányfőnöke, Wermer András cégügyeit is intézte, alig 10 millió forintért jutott 1,7 milliárd forint értékű cégekhez - írta a lap.

A konszolidációt az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is megvizsgálta, és rendben találta.

Igaz, az ÁSZ nem foglalkozott a Kehi által vizsgált konkrét ügyekkel, csak a pénzügyi kimutatásokat tekintette át. A számvevők is megállapították viszont azt, hogy a Workout 3,1 milliárd forintos veszteséget termelt, ennek okát viszont az ÁSZ nem kereste. A Kehi igen, de azt a vizsgálatot a kancelláriaminiszter leállíttatta - olvasható a Népszabadságban.

A volt kancelláriaminiszter pert indít

Stumpf István az InfoRádióban azt mondta, hogy a lapban közölt levél hamisítvány és a Népszabadság pedig hazudik. Emiatt pert indít a lap ellen.

Hozzátette: nem írt levelet a Kehi vezetőjének, hiszen ezt nem is tehette.

Utasítást csak a kormány adhat, a miniszterelnök is csak kezdeményezheti azt - mondta Stumpf István.

A volt miniszter szerint nem véletlen, hogy az újság eltakarta a levél iktatószámát, mivel a dokumentumra sem a Miniszterelnöki Hivatal, sem az ellenőrzési hivatal iktatókönyvében nem találnának rá.

Mint mondta, az sem véletlen, hogy a Népszabadság egy alapvető szabályt megsértett, amikor nem kérdezte meg az érintetteket az ügyről.

Arra a kérdésre, hogy Földi László előnyhöz jutott-e a konszolidációból, Stumpf István azt felelte: a kancelláriának egyáltalán nem volt tudomása a Workout ügyeiről.

Az InfoRádió megkereste a Kehi volt vezetőjét is. Sepsey Tamás csak annyit közölte, hogy nem kapott ilyen levelet Stumpf Istvántól, tehát nem állított le semmilyen vizsgálatot.

Az egész ügy hamisítvány - fogalmazott a volt Kehi-elnök.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter rendkívüli bejelentkezése

Magyar Péter rendkívüli bejelentkezése

A miniszterelnök a százhalombattai Dunamenti Erőműből jelentkezett be csütörtök este.

A Föld szomorú napja az idei év július 30-a

Július 30-án az emberiség elérte a túlfogyasztás napját, ami azt jelenti, hogy gyorsabban használja fel a természet erőforrásait, mint amilyen ütemben a Föld ökoszisztémái képesek azokat megújítani. Bíró Imola, a Követ Egyesület kommunikációs vezetője az InfoRádió kérdésére elmondta: szinte még egy Föld bolygóra lenne szükség ahhoz, hogy ezt az életmódot folytatni tudjuk.
inforadio
ARÉNA
2026.07.31. péntek, 18:00
Csörnyei Géza
a Fővárosi Vízművek Zrt. vezérigazgatója
Szép pluszban zártak a tőzsdék a tengerentúlon: nagyot mentek a chipgyártók és a Microsoft

Szép pluszban zártak a tőzsdék a tengerentúlon: nagyot mentek a chipgyártók és a Microsoft

A nemzetközi piacokon ma is a tegnapi nagy amerikai esés utóhatásai és az AI-beruházások megtérülésével kapcsolatos aggodalmak határozták és határozzák meg a hangulatot. Európában ugyan napközben kisebb felpattanás bontakozott ki, de az összkép továbbra is bizonytalan maradt, ráadásul több gyorsjelentésre is heves árfolyamreakció érkezett: az Adidas például közel 17 százalékot zuhant. Összességében tehát ideges, erősen vállalati hírek által vezérelt kereskedést láttunk, érdemi megnyugvás nélkül. A magyar tőzsdén is sokáig bizonytalanságban telt a nap, a vége azonban nagyon erős lett, elsősorban az OTP-nek köszönhetően: mind a BUX index, mind az OTP új történelmi csúcsot ért el. Amerikában a chipgyártók vezették az emelkedést: a Sandisk 24, a Micron Technology árfolyama pedig 18%-os pluszban zárt, a kedvező gyorsjelentésnek köszönhetően pedig a Microsoft is 15%-kal feljebb került. A főbb részvényindexek közül a Dow 1,2, a Nasdaq 3, az S&P pedig 1,7%-ot emelkedett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×