Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 24. szombat Timót

Tömegkatasztrófa lehet, ha szakad a moszuli-gát

Akár egymillió ember életébe kerülhet Irakban, ha átszakad a moszuli gát - erre figyelmeztettek szakemberek. A mérnökök nevetségesnek nevezték a kormány felhívását, hogy a lakosok húzódjanak 6 kilométerre a Tigris folyótól. A gát folyamatos karbantartásra szorul, de egy ideig az Iszlám Állam kezén volt és elhanyagolták.

Tömegkatasztrófa fenyeget a Tigris folyón figyelmeztettek az észak-iraki Moszulnál található gátat eredetileg megépítő mérnökök.

A gátat az azonnali átszakadás veszélye fenyegeti, mert a telet követő olvadás után egyre nagyobb nyomást fejt ki rá a tározóban felgyűlt víz.

Emiatt nemcsak Moszul, de a délebbre fektő Tikrit, Szamara és Bagdad is veszélyben van. A szakemberek azt mondták: egy 20 méter magas ár csapna le Moszulra, majd dübörögne tovább a délibb városok felé.

Az iraki kormány első reakciója az volt, hogy felhívta a lakosságot: 6 kilométerrel húzodjon vissza a folyótól, amit a vízügyi szakemberek nevetségesnek neveztek.

A lehetséges árterületen fekszenek fontos termőföldek, a moszuli reptér, az egyetem, az óváros és az ókori Nineveh romjai.

A gát több, mint egy éven át az Iszlám Állam kezén volt és a szakértők szerint ekkor nem folyt az a karbantartás, amire állandóan szükség van ahhoz, hogy biztonságos maradjon.

Azok a kapuk például, amelyeken leereszthetnék a víz egy részét - így csökkentve a nyomást - beragadtak.

További gond, hogy a moszuli gátat porózus kőzetre építették, és a repedéseket folyamatosan kellene betonnal feltölteni.

Az iraki kormány szerdán megállapodást írt alá egy olasz céggel a műtárgy megerősítéséről. Olaszország azt ígére, hogy 450 katonát is küld a biztosításra.

Kérdés azonban, hogy helyben össze tudják-e gyűjteni a megfelelő számú dolgozót.

Naszrat Adamo, a gát főmérnöke napjainkban Svédországban él. "Korábban 300 ember dolgozott 24 órában, de ma talán már csak 30 maradt" - mondta a Guardiannek. "Ellopták a feltöltésre használt gépeket, nincs beton" - mondta. Adamo jól ismeri a gátat, mert élete nagy részét azzal töltötte, hogy a tervezési hibák okozta gondok kezelését felügyelte.

A létesítményt a Szaddam Huszein-rezsim presztízs-beruházásként kezelte és megépítése után két évvel már szivárogni kezdett a víz. Később 20 km-re délebbre is építeni kezdtek egy komplexumot, amely a moszuli gát átszakadása esetén is védelmet nyújtott volna, de ezt az Irak elleni szankciók miatt nem fejezték be.

Nadír al-Anszári, szintén Svédországban oktató iraki mérnök azt mondta, hogy áprilisban és májusban még több víz halmozódik fel a moszuli tározóban és a keletkező nyomást már nem viselheti el a gát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×