eur:
399.12
usd:
366.89
bux:
87872.68
2025. március 17. hétfő Gertrúd, Patrik
Katalizátoranyag Köntös Zoltán vegyészmérnök-közgazdász laboratóriumában 2020. február 18-án. A vegyész találmánya fény és egy fulvinsav alapú katalizátor segítségével a káros szén-dioxidot a hidrogén tárolására is alkalmas hangyasavvá alakítja át.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

A metánból csodaanyagot állít elő egy brit cég

Egy brit klímatechnológiai cég a metán károsanyagait grafénre és hidrogénre tudja lebontani. A grafén 200-szor erősebb, mint az acél és még könnyebb is.

Egy brit vállalat csodaanyagként is emlegetett grafént állít elő a metánból, az új eljárás révén pedig hétköznapi termékek lehetnek tartósabbak. A metán egy rendkívül veszélyes üvegházhatású gáz, kibocsátásának csökkentésével hatékonyan lehet mérsékelni a felmelegedés ütemét.

Egy brit klímatechnológiai cég, a Levidian kifejlesztett egy olyan eljárást, ami a metán károsanyagait grafénná tudja alakítani - írja a hvg.hu. A grafént csodaanyagnak tartják az erőssége és a sokoldalúsága miatt. A Levidian kibocsátás-átalakító rendszere a metánt annak alapvető komponenseire, hidrogénre és grafénre bontja, a metánmolekulákat egyéb hulladék keletkezése nélkül hasítja szét.

A hidrogén fenntartható energiaforrásként hasznosítható, míg a grafénnel közhasználatú termékek is erősíthetők, javítva a hatékonyságukat és/vagy tartósságukat, mivel 200-szor erősebb, mint az acél, és még könnyebb is. A Levidian már keresi a módját annak, hogy ezt a grafént gumiabroncsokba, betonba vagy akár akkumulátorokba építsék be. Hogy ez mikor valósulhat meg a gyakorlatban, az egyelőre nem ismert.

Címlapról ajánljuk
A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

Los Angelesben hónapokkal a tűzvész előtt a biztosítók a magas kockázat miatt felmondták az ingatlanok tűzkárbiztosítását. Kaliforniában hurrikánra nem lehet biztosítást kötni, megfizethetetlen lenne. E példákkal illusztrálta az InfoRádióban Szikszai József, a Generali kárrendezési igazgatója, milyen hatása van a klímaváltozásnak a biztosítási piacra.

A Liverpool elveszítette a Ligakupa döntőjét

A Liverpool – elsősorban gyenge támadójátéka miatt – 2-1-re kikapott a végig agresszíven, erőteljesen és gyorsan játszó Newcastle Unitedtől. Chiesa szépítő gólja túl későn esett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×