Infostart.hu
eur:
358.93
usd:
309.1
bux:
130632.44
2026. május 22. péntek Júlia, Rita

Az élet jele lehet a metán a Marson?

Csaknem 21 ezer tonnányi metángázra bukkantak az Amerikai Űrkutatási Hivatal tudósai a Mars légkörében - adta hírül a Science című tudományos magazin új száma. Keresztúry Ákos bolygókutató-geológus, a Magyar Csillagászati Egyesület munkatársa a cikk megjelenése után hangsúlyozta: csak helyi mintavétellel lehetne ellenőrizni, hogy a metán a Marson biológiai eredetű-e, mert ha igen, az az élet bizonyítéka lenne.

A tudósok néhány éve sejtik, hogy metán található a Mars légterében, nemrégiben azonban a Földről is sikerült megfigyelni a gáz jelenlétét - mondta az InfoRádiónak a Magyar Csillagászati Egyesület munkatársa. Metángáz nemcsak biológiai folyamatok, hanem például vulkáni tevékenység eredményekén is létrejöhet. Hogy a Marson hogyan keletkezik a metán, egyelőre kérdés - magyarázta Keresztúry Ákos.

A bolygókutató-geológus hozzátette: a megfigyelés akkor is nagyon érdekes, ha a gáz nem életjelenséggel kapcsolatosan jelent meg a vörös bolygó légkörében, hanem korábbról megmaradt szerves anyagok bomlása, vagy vulkáni tevékenység során szabadult fel. Ez utóbbi eset azt jelentené, hogy valahol még pislákolnak a belső erők a Mars felszíne alatt, így a bolygó felszínén lévő jég vízzé olvadhat.

A földi élőlények elsősorban olyan metánt termelnek, amiben kevés a deutériumizotóp mennyisége. Ha a feltételezés az, hogy a marsi élet a földihez hasonló, az ottani élőlények által kibocsátott metánnak is ilyennek kellene lennie. Ezt azonban csak akkor lenne megállapíthatók, ha a helyszínen vett mintákat elemezhetnék a kutatók - mondta Keresztúry Ákos.

Erre még jó pár évet kell várni - hangsúlyozta a bolygókutató-geológus, megjegyezve: a vizsgálat után sem lehetne biztosan azt állítani, hogy a metán biogén eredetű.

Hanganyag: Torda Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Beneš-dekrétumok – Célt ért egy magyar földtulajdonos küzdelme

Beneš-dekrétumok – Célt ért egy magyar földtulajdonos küzdelme

A szlovák Alkotmánybíróság megsemmisítette a Legfelsőbb Bíróság korábbi döntését, és kimondta, hogy a magyar földtulajdonos alkotmányos panaszai jogosak voltak. A döntés értelmében ismét el kell ismerni Bositsék tulajdonjogát azokra a földterületekre, amelyeket az állam a Beneš-dekrétumokra hivatkozva próbált elkobozni.

Horn Gábor: most legalább akkora a feladat, mint 1990-ben, csak nincs annyi idő elvégezni

Nem kormányváltás, hanem rendszerváltás történt – így értékeli a Tisza Párt kétharmados győzelmét a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke. Horn Gábor az InfoRádió Aréna című műsorában arról is beszélt: még legalább egy hónap kell ahhoz, hogy kiderüljön, mi várható az új kormánytól.
inforadio
ARÉNA
2026.05.22. péntek, 18:00
Koren Balázs
a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium matematikatanára, a Pro Suli szakmai vezetője
Bod Péter Ákos: Bivalyerős a forint, de vajon meddig?

Bod Péter Ákos: Bivalyerős a forint, de vajon meddig?

A politikai fordulatot követő piaci eufória látványos sikert hozott: a forint szárnyal, miközben az állampapír-hozamok zuhannak. Az április 12-i kormányváltás „hájp” után azonban fontos kérdések merülnek fel. Miközben az exportőrök a hirtelen jött erősödés miatt aggódnak, az euróban megtakarítók pedig devizavagyonuk apadását kénytelenek elkönyvelni, a legfőbb kérdés mégis az: a forint tartós strukturális átárazódásának vagy csupán egy tiszavirág-életű politikai nászútnak vagyunk a tanúi? Levonulhat-e a kezdeti lelkesedés úgy, hogy a makacs fundamentumok – a stagnáló gazdaság és a költségvetési deficit – végül komoly próba elé állítják az országot? Az euróövezet felé vezető út hosszú, és bár a forint eddigi, feltörekvő piacokra jellemző extremitásait és rendkívüli volatilitását egy kiszámíthatóbb pálya válthatja fel, a jegybanki kamatnormalizáció és a gazdasági realitások még tartogatnak buktatókat. És vajon képes lesz-e a magyar fizetőeszköz levetkőzni a sérülékeny, spekulatív imázst?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×