Infostart.hu
eur:
363.81
usd:
309.73
bux:
135643.99
2026. április 22. szerda Csilla, Noémi

Széthurcoltuk a fertőzést: talán már nem lehet megállítani

A kétéltű fajok 20-30 százalékát érinti az a fertőzés, amelyet egy, az emberek által terjesztett gomba okoz. A bőrbetegséghez hasonló fertőzés a kétéltűek légzését nehezíti meg. Kovács Tibor zoológus az InfoRádióban elmondta: a békák a táplálékláncban fontos szerepet töltenek be, elpusztítják a szúnyogokat, így kihalásuk komoly ökológiai problémát okozhat.

Ezt a halálos fertőzést okozó gombát 1998-ig, mint fertőző ágenst, nem ismerték - emlékeztetett a zoológus.

Kovács Tibor közölte: a farkos kétéltűeket, például a gőtéket eddig kevésbé vizsgálták, mivel nincsenek annyira szem előtt, mint a békák, de úgy tűnik, ők is megkapják a fertőzést.

A gomba mikroszkopikus méretű. Hasonló az emberi bőrön, a körömtájon, a hajlatokban a nem kellő higiéniai körülmények mellett megjelenő fertőzéshez. A kétéltűeknél a bőrön keresztüli légcserét nehezíti meg, sőt, az idegrendszerűket is megtámadja - mondta a szakértő.

Kovács Tibor szerint a kétéltű fajok 20-30 százaléka érintett ebben a betegségben, ami több ezer fajt jelent.

Hozzátette: a globalizált világban nagyon nehéz a fertőzéseknek gátat vetni, de például az Egyesült Államok nemzeti parki szolgálata már előírta a gumikesztyű használatát a kétéltűek megfogásakor.

Az alapfeltevés ugyanis az, hogy a fertőzést az ember hurcolta szét, bár helyben már a békák által is terjedhet - mondta a zoológus.

Kovács Tibor emlékeztetett arra, hogy a békák kipusztulása komoly veszélyeket hordoz magában: egyrészt rengetek rovart fogyasztanak el, illetve ők maguk is zsákmányai más állatoknak.

A békák egy-egy terület ökológiai egyensúlyának fenntartásában hatalmas szerepet játszanak - jelentette ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba elárulta, min múlik, hogy Milák Kristóf indul-e a nyári Eb-n

Sós Csaba elárulta, min múlik, hogy Milák Kristóf indul-e a nyári Eb-n

„A legfontosabb, hogy újra úszik. Ez a legjobb hír nekünk” – mondta a kétszeres olimpiai bajnok visszatérésével kapcsolatban a szövetségi kapitány, aki részletesen értékelte az InfoRádióban a Honvéd világsztárjának ob-szereplését. Úgy véli, Milák Kristóf most előrébb tart, mint egy éve ilyenkor, és van még hátra négy hónap az Európa-bajnokságig, így bőven lehet miben reménykedni.

Megvan az új ciklus kezdőnapja – Május 9-én alakul meg az új Országgyűlés

Magyar Péter kérését figyelembe véve jelölte ki május 9-ét Sulyok Tamás köztársasági elnök. Ezt követően a kormány szinte azonnal feláll, a kettő között pedig nagy rendezvény lesz a Kossuth téren.
inforadio
ARÉNA
2026.04.22. szerda, 18:00
Tálas Péter
Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport biztonságpolitikai elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×