Infostart.hu
eur:
380.8
usd:
318.47
bux:
127890.41
2026. január 29. csütörtök Adél

Velencei filmfesztivál - Film a Jichák Rabin-gyilkosságról

A Jichák Rabin 1995-es meggyilkolásáról szóló filmjével nem vet véget az összeesküvés-elméleteknek, ám a korabeli dokumentumokra alapuló produkciója világosan bemutatja, hogy a néhai kormányfő és háború hős ellen jobboldali gyűlöletkampány folyt - mondta el Amos Gitai rendező a velencei filmfesztiválon.

Rabint éles kritikák érték, amiért 1993-ban aláírta a palesztin-izraeli helyzet rendezéséről szóló oslói egyezményt. Rabin és Simon Peresz akkori külügyminiszter tudta, hogy célpontokká váltak - idézte fel Gitai hétfőn, akinek beszédes című Rabin: The Last Day (Rabin: Az utolsó nap) produkciója az Arany Oroszlán-díjért verseng Velencében.

A rendező vissza akart menni húsz évvel az időben, hogy bemutassa a politikust és a rendezésre irányuló erőfeszítéseit, amelyért újraválasztása első napjától küzdött.

"Nyilvánvalóan az életét kockáztatta, mert tudjuk, hogy mi lett a vége" - fűzte hozzá Gitai.

A rendező a több mint kétórás produkcióban az eredeti archív felvételeket keveri a játékfilmes elemekkel. A bejátszások között szerepel Benjamin Netanjahu, az akkori ellenzéki Likud Párt vezetőjének egy beszéde, amelyet egy "Halál az arabokra!" felirattal kiplakátozott balkonon állva mondott el. A gyűlés részvevői olyan táblákat tartanak a magasba, amelyeken Rabin hagyományos arab viseletben látható, mint Jasszer Arafat, a Palesztin Felszabadítási Front néhai vezére, vagy a náci Gestapo tagjaként ábrázolják a miniszterelnököt.

Gitai filmje felidézi az ultranacionalisták titkos találkozóját is, akik kimondták rá a halált jelentő "din rodéf"-et, ami nagyjából az iszlám halálos fatvájának felel meg.

A rendező hangsúlyozta, hogy filmje nem vet véget az Izraelben máig terjedő összeesküvés-elméleteknek, amelyek közül az egyik azt állítja, hogy a jobboldaliak szervezték meg Rabin meggyilkolását, a másik pedig azt, hogy a baloldal tette, hogy ellehetetlenítse a jobbot.

"Nincs semmiféle rejtett információ a birtokomban" - jelentette ki Gitai, aki inkább arra hajlik, hogy a kor felfokozott, bűnös atmoszférája volt a felelős.

"Számomra nem konspiráció, a falra volt festve a dolog" - fogalmazott.

Jichák Rabint egy ultranacionalista joghallgató, Jigal Amir lőtte le egy békepárti nagygyűlésen 1995. november 4-én Tel-Avivban.

Gitai szerint Rabin volt mindmáig "az egyetlen izraeli politikus, aki megértette, hogy a béke megteremtéséhez, az igazi megbékéléshez figyelembe kell venni, hogy a másik oldal is létezik, és annak más elképzelése van a konfliktusról".

A 72. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál szombaton zárul.

Címlapról ajánljuk
Varga Zsolt a vízilabda-Eb után: látható volt egyfajta fejlődés a két világverseny között
Aréna

Varga Zsolt a vízilabda-Eb után: látható volt egyfajta fejlődés a két világverseny között

Kudarc vagy siker, esetleg mindkettő a belgrádi Eb-ezüst? Fel lehet-e készülni arra, hogy tizenkétezren üvöltenek a medence partján minden magyar támadásnál, a hazaiaknak szurkolva? Mekkora a stáb szerepe egy válogatottnál? Változhat-e a keret, visszatérhetnek-e akár világbajnokok 2026 későbbi feladataira? Minderről beszélt Varga Zsolt, a magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya, olimpiai bajnok az InfoRádió Aréna című műsorában.

Gálik Zoltán: a brit–kínai közeledés most még inkább csak óvatos puhatolózás

Hszi Csin-ping kínai elnök Pekingben fogadta Keir Starmer brit miniszterelnököt. A Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint egyelőre nincs szó jelentős kereskedelmi szerződésről, viszont a nyitással stabilizálható, esetleg erősíthető a jelenlegi gazdasági kapcsolat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.30. péntek, 18:00
Gyulay Zsolt
a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke
Nagy pofonba szaladt bele az ezüst és arany is - itt a fordulat?

Nagy pofonba szaladt bele az ezüst és arany is - itt a fordulat?

A Federal Reserve szerda esti kamatdöntő ülését követően kilőtt az arany árfolyama, amely már az 5600 dolláros unciánkénti árfolyamszintet is átvitte csütörtök reggelre - estére azonban meredek esésbe kezdtek a nemesfémek. Eközben záporoznak tovább a gyorsjelentések, a Tesla, a Microsoft, és a Meta is közzétette legfrissebb negyedéves számait. Csütörtök reggel az ázsiai tőzsdéken többnyire emelkedés volt látható, és az óvatos optimizmus jellemezi a kereskedést Európában is. Eközben az SAP árfolyama 16 százalékos esést követően 2 éves mélypontra zuhant, miután a vállalat a vártnál lassabb rendelésállomány-növekedésről számolt be a negyedik negyedévben, és arra is figyelmeztetett, hogy idén enyhe lassulás jöhet. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. január 28. 10:35
×
×
×
×