Infostart.hu
eur:
377.81
usd:
319.36
bux:
130030.34
2026. február 9. hétfő Abigél, Alex
Francois Bayrou francia miniszterelnök politikai programját ismerteti a nemzetgyűlés párizsi üléstermében 2025. január 14-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Teresa Suárez

„Ez vicc” – Leszámolás a francia nemzetgyűlésben?

Bizalmatlansági indítványt nyújtott be kedden a francia kormány ellen a baloldal, miután a vitatott nyugdíjreformról folytatott tárgyalások kudarccal végződtek. A javaslatról este szavaz a nemzetgyűlés, de miután a Marine Le Pen által vezetett Nemzeti Tömörülés jelezte, nem támogatja az indítványt, a kormány várhatóan helyén marad.

A szöveg délutánra tervezett vitája a centrista miniszterelnök, François Bayrou és a szocialisták közötti leszámolássá válhat, csaknem öt hónappal azután, hogy megállapodásuknak köszönhetően elfogadta a parlament az idei költségvetést.

A nyugdíjreform témája januárban került ismét a figyelem középpontjába, amikor a néhány héttel korábban kinevezett miniszterelnök, François Bayrou a nemzetgyűlésben elmondott programbeszédében közölte, nyitott a 2023-ban elfogadott és azóta is vitatott szabályozás újratárgyalására. A kormányfő ezzel a szocialisták felé tett gesztust annak érdekében, hogy megelőzzön egy olyan bizalmatlansági indítványt, amilyennel az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség és a Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés december elején megbuktatta az előző, Michel Barnier által vezetett kormányt.

A baloldal azonban hamar csalódásának adott hangot, miután a miniszterelnök a 2030-as pénzügyi egyensúly célkitűzéseire hivatkozva néhány héttel később kizárta a 62 éves nyugdíjkorhatárhoz történő visszatérést. Azóta a nyugdíjakról folytatott tárgyalások a szociális partnerekkel teljes kudarccal végződtek, a szocialisták pedig nyíltan bírálták a miniszterelnököt, amiért nem terjesztett a parlament elé új szöveget, és ezt "árulásnak" minősítették.

A kormányfő „viccnek” nevezte a bizalmatlansági indítványt, amelyet a szocialisták mellett valamennyi baloldali párt támogat, de amelynek elfogadására kevés esély van, mivel a nemzetgyűlés legnagyobb frakciója, a Nemzeti Tömörülés nem szándékozik csatlakozni hozzá.

Címlapról ajánljuk
Megjelent egy veszélyes ázsiai gombafaj, ami nem kegyelmez a fáknak

Megjelent egy veszélyes ázsiai gombafaj, ami nem kegyelmez a fáknak

A kőrisfákat támadó gombabetegség Magyarországon a 2010-es években jelent meg, 2020 után pedig már a budapesti erdészetekben is olyan mértékben elterjedt, hogy szükségessé vált a beavatkozás – mondta az InfoRádióban a Pilisi Parkerdő Zrt. budapesti erdészetének vezetője. Rittling István figyelmeztetett: ha az érintett fa gyökérzete korhadni kezd, nem marad semmi remény arra, hogy épségben megmarad.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×