Infostart.hu
eur:
364.71
usd:
309.9
bux:
0
2026. május 3. vasárnap Irma, Tímea
Nyitókép: Pexels.com

Bírósági sztrájk kezdődött Spanyolországban

Spanyolországban háromnapos sztrájkba kezdtek kedden a bírák és az ügyészek, tiltakozva a kormány által tervezett igazságügyi reform ellen.

A munkabeszüntetést kezdeményező öt szakmai szervezet tájékoztatása szerint az akció támogatottsága az első napon 75 százalékos volt tagjaik körében, noha pontos létszámot nem közöltek.

Korábban meghatározták azoknak az ügyeknek a körét, amelyeket minimumszolgáltatásként sztrájk idején is ellátnak a bíróságok. Ezek között vannak a kiskorúakat, a fogyatékkal élőket, a nemi alapú erőszak áldozatait érintő perek és a "rendkívül sürgős intézkedéseket" igénylő eljárások.

Az érdekképviseletek szerint a kormány által bejelentett reform aláássa az igazságszolgáltatás függetlenségét és ezzel együtt a jogállamiságot is.

Fő kritikáik között szerepel, hogy a bírói vagy ügyészi pályára lépéshez szükséges eljárások megváltoztatására irányuló javaslat magában hordozza "a jövőbeli bírák és ügyészek ideológiai szelekciójának kockázatát", és véleményük szerint "csorbulni fog a bírói és ügyészi pályához való hozzáféréshez szükséges tudás kiválósága".

Kifogásolják továbbá, hogy a módosítás megnövelné a főügyész hatáskörét, akit viszont a kormány nevez ki, előzetes felülvizsgálat és "megfelelő ellensúly nélkül".

A szakmai szervezetek úgy vélik, a reform nem válaszol valódi társadalmi igényekre és nem járul hozzá az igazságszolgáltatási rendszer valós problémáinak megoldásához, viszont növeli az átpolitizáltság kockázatát.

Sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy az igazságügyi minisztérium a korábban megfogalmazott kifogásaik ellenére semmit sem tett a sztrájk elkerülése érdekében.

Félix Bolanos igazságügyi miniszter korábban megalapozatlannak nevezte az érdekképviseletek félelmeit, és a reformot az azonos neműek házasságáról szóló, idén 20 éves törvényhez hasonlította, mondván, hogy "idővel a kritika megalapozatlannak bizonyul majd".

A spanyol Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CGPJ) úgy foglalt állást, hogy nincs jogalapja a bírák és ügyészek munkabeszüntetési akciójának.

Címlapról ajánljuk
Szűts Ildikó: kormányzati engedély kell a Gellért fürdő felújításához

Szűts Ildikó: kormányzati engedély kell a Gellért fürdő felújításához

Az új kormánytól kéri a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt., hogy hagyja jóvá a cég hitelfelvételét a Gellért fürdő felújítására – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában a vállalat vezérigazgatója. Hamarosan kiderülhet, lehet-e folytatni a Széchenyi felújítását, illetve át kell-e alakítani a BGYH fürdőinek 50 medencéjét egy kormányrendelet nyomán.

Érkezik végre eső, több napon is: mutatjuk az idejét

Kora nyárias idővel kezdődik május első hete, akár 28 Celsius-fok is lehet a legmelegebb órákban, majd szerdán erős széllel lehűlés érkezik, és többfelé alakulhat ki zápor, zivatar. Péntektől ismét melegedés kezdődik, a változóan felhős időben jellemzően 25 fok körül alakulnak a csúcshőmérsékletek – derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből.
inforadio
ARÉNA
2026.05.04. hétfő, 18:00
Fodor Gábor
volt miniszter, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×