A német belügyminiszter, Alexander Dobrindt a határellenőrzés szigorítását már egy nappal a kormány hivatalba lépése előtt hirdette meg: a német hatóságok lehetőség szerint már határokon visszafordítják, illetve azonnali hatállyal kitoloncolják az illegálisnak minősített menekülteket. Kivételt csak a kisgyermekes, illetve a várandós nők, a súlyosan betegek, továbbá a felismerhetően kiszolgáltatott emberek jelentenek.
Nem véletlen az sem, hogy a keddi megválasztását követő napon Friedrich Merz kancellár néhány órás párizsi látogatás után Varsóba utazott. Lengyelország nemcsak fontos szomszéd, hanem elsőként tiltakozott a tervezett intézkedések ellen. A tudósítások szerint a lengyel miniszterelnök, Donald Tusk a kancellárnak is jelezte, a tervezett intézkedések ellentétes az uniós szabályokkal. Ezt követően, csütörtökön tartott kormánynyilatkozatában Merz is hangsúlyozta, hogy az illegális bevándorlás visszaszorítása a szomszédokkal egyeztetve történhet.
Ennek ellenére a Der Spiegel és több más német hírportál beszámolt arról, hogy Lengyelország sorra toloncolja vissza Németországba azokat a migránsokat, akiket a német hatóságok illegálisnak minősítve Lengyelországba igyekeztek visszaküldeni. Az újság szerint a lengyel határőrség lehetőség szerint szinte azonnal, már a határon megtagadja a „visszafogadást”. Az elsőként a senki földjére szorultak afgán migránsok voltak, akik nem sokkal később már egy német menekülttáborban kötöttek ki. Semmifajta hivatalos okmánnyal, illetve papírral nem rendelkeztek, azt állították, hogy Németországban próbáltak menedékjogot kérni.
Egy másik, ötfős afgán menekültcsoportot autóval csempésztek be Németországba. Mivel semmifajta dokumentummal nem rendelkeztek, a német hatóságok a lengyel határhoz szállították őket, a lengyel illetékesek azonban elutasították befogadásukat.
A Der Spiegel emlékeztetett arra is, hogy a CDU/CSU és az SPD a koalíciós megállapodásban átfogó törvényi szabályozást hirdetett a visszatoloncolások számának növelése érdekében, a kancellár pedig a határellenőrzés erősítésének keretében "visszatoloncolási offenzívát" hirdetett.
A német rendőrség igyekszik teljesíteni a megnövekedett feladatokat. A rendőri szakszervezet (GdP) elnöke a Bild című lapnak nyilatkozva utalt arra, hogy bár a személyi állomány létszáma nem elegendő, a belügyminiszter utasításának végrehajtása a rendőrség számára kötelező.
Értesülések szerint a rendkívüli szigorítás nyomán elsősorban a lengyel–német határon forró a helyzet. Noha Lengyelország mellett szinte azonnal tiltakozott Ausztria. majd kevésbé hevesen Svájc és Luxemburg is, hasonló incidensekről egyelőre nem érkezett jelentés.
A szigorítások ellen tiltakozók ugyanakkor egyöntetűen hangsúlyozzák, hogy az új német kormány által elhatározott, a belügyminiszter által vezényelt intézkedések ellentmondanak az uniós jogszabályoknak.