Infostart.hu
eur:
387.65
usd:
333.8
bux:
120688.04
2026. március 3. kedd Kornélia
Nyitókép: Pixabay

Újfajta körforgalmat vezethetnek be Európában – képek

Egy svéd mérnök hatékonyabb és biztonságosabb körforgalmat tervezett, az elsőt már idén elkezdik építeni.

A hagyományos körforgalmat egyszer már továbbgondolták, ennek eredménye lett a többsávos turbókörforgalom, azonban Sebastian Hasselblom svéd mérnök egy olyan megoldással rukkolt elő, ami nemcsak gördülékenyebb közlekedést, de az eddiginél lényegesen kevesebb balesetet is ígér - írja a vezess.hu.

Megalkotója után Hassel-körnek (Hasselcirkeln) nevezték el az új típusú körforgalmat. Magát a koncepciót már 2021-ben bemutatták, a köztudatba viszont csak azt követően került be, hogy a fejlesztésében és a végleges verzió kialakításában a svéd közlekedési hatóságok is közreműködtek.

Forrás: hasselcirkeln.se/
Forrás: hasselcirkeln.se/
Forrás: hasselcirkeln.se/
Forrás: hasselcirkeln.se/

Az első Hassel-kört még az idén elkezdik kiépíteni a svédországi Uppsala városában.

A hatóságok nagy reményeket fűznek az új típusú körforgalomhoz, számítások szerint 72 százalékkal is csökkenhet a - főként hibás szabályértelmezésből fakadó - balesetek száma, és a forgalomáteresztő képessége is 22 százalékkal jobb, így különösen zsúfolt városi környezetben bizonyulhat hasznosnak.

A későbbiekben a már meglévő körforgalmakat is átalakíthatják ilyenné, és más európai országok is átvehetik a módszert, például Hollandia, Lengyelország, Németország és Szlovákia. Mi több,

ilyesmi kialakítással már eddig is találkozhattak a magyar autósok, ugyanis hasonló körforgalom található a soroksári IKEA áruház, valamint az Auchan-benzinkút között.

A lap azonban hozzáteszi, hogy egy Hassel-kör meglehetősen helyigényes, ugyanis három bemenősávot is igényel, így sok helyen valószínűtlen, hogy elférne.

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×