A hermetikusan lezárt konténerben hetek alatt bomlik le az emberi test, melyet faforgáccsal, lucernával és szalmával együtt zárnak be.
A holttest a mikrobák hatására fokozatosan lebomlik, majd melegítés útján szabadulnak meg az esetleges fertőző anyagoktól. A hozzátartozók végeredményként földet kapnak, melyet virágok, zöldségek, fák elültetéséhez is felhasználhatnak - írja a BBC.
Az Egyesült Államokban 2019-ben Washington volt az első állam, amely engedélyezte ezt a temetkezési módszert, később pedig Colorado, Oregon, Vermont és Kalifornia is követték a példát.
New York hatodik államként csatlakozott hozzájuk.
A humán komposztálást végző vállalat, a Recompose szerint egy tonnányi széndioxid-kibocsátást tud megspórolni ez a módszer a hagyományos temetkezéshez vagy a hamvasztáshoz képest. A széndioxid-kibocsátás a globális felmelegedés egyik hajtómotorja, az üvegházhatás kiváltója.
A hagyományos, koporsós temetések fát, földet és más természeti erőforrásokat is fogyasztanak. A humán komposztálás hívei szerint ez nemcsak környezetbarátabb, hanem praktikusabb is a városokban, ahol a temetők számára rendelkezésre álló terület korlátozott.
Egyesek számára azonban etikai kérdéseket vet fel, hogy mi történik a komposztálás során keletkező talajjal.
New York állam katolikus püspökei állítólag ellenezték a törvényt, azzal érvelve, hogy az emberi testeket nem szabad "háztartási hulladékként" kezelni.
A komposztálás költségei sem alacsonyak, de a Recompose szerint 7000 dolláros áruk - ami 2,6 millió forintnak felel meg - versenyképes. Az USA-ban egy temetés ára átlagosan 7848 dollár, míg egy hamvasztásé 6971 dollár volt 2021-ben.
Egyébként
ez a temetkezési módszer már egész Svédországban legális,
az Egyesült Királyságban pedig azok a temetések engedélyezettek, melyekben a holttestet koporsó nélkül vagy lebomló koporsóval helyezik a földbe.