Szecsuán tartomány fővárosában csütörtök este hattól kezdve csak kötelező koronavírus-tesztelésre hagyhatják el otthonukat a helyiek: a tesztelés vasárnapig zajlik. A háztartások naponta egy alkalommal küldhetnek egy embert élelmiszert vásárolni, de neki is negatív teszttel kell rendelkeznie. Ha valakinek sürgős segítségre van szüksége, például orvoshoz kellene mennie, bizottságtól kell erre engedélyt kérnie - írja a CNN.
A boltokat bezárják a városban: csak az élelmiszerüzletek patikák és kórházak maradhatnak nyitva a lezárás ideje alatt. Az éttermek csak házhoz szállításra adhatnak el ételt. Ez Kína legnagyobb lezárása azóta, hogy a 25 milliós Sanghaj júniusban két hónapnyi lezárást követően felszabadult. Ott március végén esetek ezreit fedezték fel - Csengtuban szerdán 156 megbetegedést jelentettek, amivel egy hét alatt már 700 új esetet fedeztek fel.
Több város is karanténban van
Kína a világ egyik utolsó olyan helye, amely még tartja magát a zéró Covid elvéhez: digitális járványmegfigyelés mellett
teljes városok lakosságát tesztelik le, szigorúan veszik a karantént és lezárják a fertőzött területeket.
Az igencsak fertőző omikron variáns terjedése azonban nagyban megnehezíti számukra helyzetet - az elmúlt tíz napban Kína mind a 31 provinciájában regisztráltak friss megbetegedéseket.
Sencsenben a világ legnagyobb elektronikai piacát zárták be, több kerületet lezártak, illetve 24 metrómegállót és buszmegállók százait iktatták ki a tömegközlekedésből. Az északi kikötővárosban, Dalianban csütörtökön zárlatot rendeltek el, amely vasárnapig tart és mintegy 3 millió lakost érint. Az észak-kínai Hopej tartomány fővárosában, Sihsziacsuangban a hatóságok a hétvégére felfüggesztették a tömegközlekedést, miután tömeges tesztek során 30 fertőzést találtak. Négy kerületben több mint 3 millió lakosnak rendelték el, hogy szerda délutánig otthonról dolgozzon. Nyugat-Kínában Hszining, Csinghaj tartomány 2,5 milliós fővárosa hétfőtől csütörtökig karanténba került, a tömegközlekedés nem működik.
A sok lezárás megbénította a gazdasági növekedést. Júliusban a fiatalok munkanélkülisége rekordot döntött Kínában:
minden ötödik fiatal munkanélküli.
A lakosság kezdetben a zéró Covid mellé állt, de ez mára megváltozott, olyan mértékben szól bele a mindennapokba ez a hozzáállás a vírushoz, az ország vezetése azonban ragaszkodik hozzá. Állításuk szerint ezzel életeket mentenek meg: azzal érvelnek a vidéki idős lakosság körében alacsony az átoltottság és az egészségügyi ellátások nehéz elérhetősége is azt diktálja, hogy ne adják fel a zéró Covidot.
A kongresszus fontos, kell előtte a nyugalom
A helyi hatóságok országszerte óriási nyomás alatt állnak, hogy a járvány terjedését meg tudják akasztani alig néhány héttel a Kommunista Párt kulcsfontosságú ülése előtt. A társadalmi stabilitás fenntartása mindig prioritás a fontos politikai események előtt.
Az október 16-án kezdődő 20. pártkongresszuson a várakozások szerint Hszi Csin-ping kínai vezető újabb öt évre meghosszabbítja hatalmát.
A kínaiak egy része reméli, hogy a kongresszus után enyhítenek a korlátozásokon, de ezt biztosra senki sem veheti. A Csengtu egész városára kiterjedő lezárásáról szóló híreket napok óta tartó találgatások előzték meg, amelyek szerint a hatóságok fontolgatják a lépést. A WeChaten már napok óta terjedt a hír, hogy ez várható, ami miatt sokan pánikvásárlásba kezdtek.