eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nő halad el egy tüzérségi támadásban megrongálódott épület előtt Mariupolban 2022. március 13-án. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/AP/Jevhen Maloletka

Volodimir Zelenszkij: a mariupoli támadás brutálisabb a II. világháborúnál

Emberiesség elleni bűntettnek nevezte a dél-ukrajnai Mariupol elleni orosz támadásokat az ukrán elnök a dán parlamenthez videohíváson keresztül intézett beszédében.

"Amit az orosz erők Mariupolban művelnek, az emberiesség elleni bűntett, amely a világ szeme előtt zajlik" – fogalmazott az ukrán elnök, azt állítva, hogy az orosz hadsereg szándékosan lakóházakat bombáz a hetek óta ostrom alatt lévő kikötővárosban.

A támadások "brutalitása borzalmasabb annál is, mint amit a második világháborúban láttunk" – mondta az ukrán elnök.

Zelenszkij elmondta, hogy hét ember meghalt és huszonkettő megsebesült kedden a dél-ukrajnai Mikolajiv városában, ahol a regionális önkormányzat székhelyének kilencemeletes épületét érte orosz rakétacsapás. Az elnök állítása szerint Mikolajivban nem voltak katonai célpontok, az ott élő emberek nem jelentettek fenyegetést Oroszországra, mégis az orosz erők célpontjává váltak.

A dán törvényhozóknak is elismételte azt a követelését, hogy Európának még szigorúbb szankciókat kellene bevezetnie Oroszországgal szemben, beleértve a kereskedelem és az olajimport leállítását és a kikötők lezárását az orosz hajók előtt.

Az ukrán elnök az utóbbi napokban több országban is online üzent a törvényhozóknak, legközelebb szerdán a norvég parlamentben szólal fel videokonferencia keretében.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×