Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
Nyitókép: Pixabay

107 év után találtak rá az elsüllyedt hajóra

Az Endurance nevet viselő hajó az Antarktisznál süllyedt el: szinte teljesen sérülémentes állapotban találtak rá.

Az 1915-ben elsüllyedt hajó 3008 méter mélyen fekszik a Weddell-tengerben, amely a Déli-óceán egy zuga az Antarktisz északi partjai mentén, a Falkland-szigetektől délre. A felfedezés a Falkland-szigeteki Tengeri Örökség Alapítvány és a History Hit, a Dan Snow történész által alapított tartalmi platform együttműködésében jött létre, írja a CNN.

"Ez a legszebb fából készült hajóroncs, amit valaha láttam. Függőlegesen áll, jól kiemelkedik a tengerfenékből, ép, és ragyogó állapotban van" - mondta Mensun Bound, a feltárásokért felelős igazgató egy nyilatkozatban.

Az egykori expedíció

Ernest Shackleton a Déli-sark megszállottja volt, összesen négy expedíciót indította fehér kontinens irányába. Az Endurance fedélzetén 1914-ben kelt útra, a következő évben pedig elérte az antarktiszi McMurdo Soundot az Imperial Trans-Antarctic Expedition nevű útja során.

A Weddell-tengeren azonban a vastag jégtakaró közepén elakadt, 28 fős legénysége pedig elhagyta és táborhelyet létesített az úszó jégtáblákon.

A lakatlan Elefánt-szigetig jutottak, ahol néhányan mentőcsónakba szálltak, mellyel egészen Dél-Georgia-szigetig jutottak. Ezen átgyalogolva érték el az akkor még norvégok lakta Stromness bálnavadászállomást, és megszervezték az Elefánt-szigeten maradt emberek kimentését.

Hősies megmenekülés

Az expedíció kudarcba fulladt, a csapat túlélését és hónapokkal későbbi, emberéletet nem követelő mentését a kitartásuk és Shackleton hihetetlen vezetői képességeinek diadalaként értékelték. Shackleton egy másik expedíciót követően 1947-ben halt meg a Dél-Georgia-szigeten, ott is temették el.

A magára hagyott hajó elsüllyedt: nyughelye körülbelül négy mérföldre délre van attól a helytől, amelyről a hajót kormányzó új-zélandi Frank Worsley kapitány úgy gondolta, a hajó helye lehet. A felfedező csapat Fokvárosból indult el a dél-afrikai S.A. Agulhas II sarkkutató és logisztikai hajóval. Hajójukat és küldetésüket Endurance22-nek nevezték el.

Nem bolygatják a roncsot

Tudósok, történészek és filmesek is részt vettek az úton, a National Geographic készülő dokumentumfilmjéhez felvételeket is készítettek az Endurance felkutatásáról. A felfedezők a Saab által gyártott Sabertooth hibrid víz alatti keresőjárművekkel keresték meg a hajót.

Az Antarktiszi Egyezmény értelmében

a roncsot nem emelik ki,

hanem megtalálásának helyén marad, ott fogják feltérképezni és tanulmányozni.

Címlapról ajánljuk

Budakalász 40 fok felett, Budapesten is megdőlt a rekord

32 éve Örkényben mérték az eddigi csúcsot, de ez most simán megdőlt, ahogy vasárnap, hétfőn és kedden is nagy valószínűséggel meg fog.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Tisza-kormány: zajlik a kormányülés, több kormánytag is megszólalt a hőség miatt

Tisza-kormány: zajlik a kormányülés, több kormánytag is megszólalt a hőség miatt

Újabb szakaszába lépett a Tisza-kormány államigazgatási átalakítása: a Magyar Közlönyben egyszerre 83 személyi változást hirdettek ki a minisztériumok helyettes államtitkári szintjén, miközben hét új főispán is kinevezést kapott, és nagyköveti, valamint közmédiai vezetői cserék is körvonalazódtak. A pénteki napot emellett az uniós források felszabadítását célzó törvény aláírása, gazdasági bejelentések, költségvetési tervek és több jelentős politikai döntés is meghatározta. Háromnapos, informális kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Pilisszentkereszten, az eseményről érkező hírekről folyamatosan beszámolunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×