eur:
411.14
usd:
394.47
bux:
79040.09
2024. november 22. péntek Cecília
Donald Trump amerikai elnök nyilatkozik a washingtoni Fehér Ház déli kertjében, mielőtt elutazik az arizonai Yumába 2020. június 23-án. Trump közölte, a szövetségi kormányzat  kész segítséget nyújtani a rend helyreállításához Seattle-ben, illetve hamarosan elnöki rendeletet ad ki az amerikai történelmi emlékművek és szobrok védelméről.
Nyitókép: MTI/AP/Alex Brandon

Trump szerint a gyógyszerfelügyelet szabotál

Az amerikai elnök megvádolta szombaton az országos gyógyszer- és élelmiszer-felügyeletet (FDA), hogy a hatóságnál bizonyos körök szándékosan lassítják a koronavírus elleni oltás fejlesztését a novemberi elnökválasztásig.

Donald Trump egy Twitter-üzenetben azt írta, "a háttérhatalom (deep state) vagy akárki az FDA-nél nagyon megnehezíti a gyógyszergyártók számára, hogy megkezdjék az embereken történő klinikai kísérleteket a reménybeli oltóanyagokkal. Nyilvánvaló, hogy el akarják odázni a választ november 3. utánra. Ehelyett a gyorsaságra kellene összpontosítani és életeket menteni!" - írta az amerikai elnök. A bejegyzés címzettje Stephen Hahn volt, az FDA főigazgatója.

Trump Twitter-bejegyzése azután jelent meg, hogy az FDA egyik magas rangú tisztségviselője úgy nyilatkozott a Reuters hírügynökség csütörtöki riportjában, hogy benyújtaná a lemondását, ha a Trump-adminisztráció anélkül engedélyezné egy koronavírus elleni vakcina legyártását, hogy meggyőződtek róla: az oltóanyag valóban hatékony és biztonságos.

Kutatók, egészségügyi illetékesek és kongresszusi képviselők aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a Trump-kormányzat netán nyomást gyakorolna az FDA-re azért, hogy még az elnökválasztás előtt hagyjon jóvá egy oltóanyagot, függetlenül attól, hogy klinikai tesztek igazolták-e a széleskörű használhatóságát.

Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke szerint Trump "veszélyes" kijelentést tett és az elnök túlment minden határon azzal, hogy politizálással vádolta a gyógyszerfelügyeleti hatóságot.

Az FDA illetékesei biztosítottak mindenkit arról, hogy nincs rajtuk politikai nyomás és kizárólag a tudományos szempontok alapján járnak el. Amint ez megváltozna, lemondanék, ezzel is jelezve az amerikai közvélemény számára, hogy valami nincs rendjén - mondta a Reuters riportjában Peter Marks, az FDA biológiai értékelésért és kutatásért felelős központjának az igazgatója.

A világ több más országához hasonlóan az Egyesült Államokban is számos, a koronavírus elleni reménybeli oltóanyag klinikai vizsgálata zajlik. A menetrend szerint a teszteket valamikor az ősz végéig befejezik, ezután kezdődhet az oltóanyagok engedélyeztetési eljárása, ami rendes körülmények között igen hosszú és költséges folyamat. Amerikai kormányzati illetékesek korábban úgy becsülték, hogy 2021 elejére rendelkezésre állhat egy megbízható koronavírus elleni oltás.

Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×