Infostart.hu
eur:
378.26
usd:
320.9
bux:
129046.25
2026. február 6. péntek Dóra, Dorottya
2014. március 14-i kép Omar Haszan Ahmed el-Besír szudáni államfőről a nyolc kelet-afrikai országot tömörítő kereskedelmi szervezet, a Kormányközi Fejlesztési Hatóság (IGAD) csúcstalálkozóján az etióp fővárosban, Addisz-Abebában. Az országot közel harminc éve vezető el-Besír 2019. április 11-én lemondott posztjáról, amit elhúzódó tüntetéssorozat előzött meg.
Nyitókép: MTI/EPA/Daniel Getachew

Válság Szudánban: lemondott az elnök, lépett a hadsereg

Katonai hatalomátvételről szólnak a hírek, de ezt hivatalosan nem erősítették meg. Szemtanúk szerint ugyanakkor a hadsereg megszállta az államfő vezette kormánypárt székházát.

Lemondott Omar el-Besír szudáni elnök, és konzultációk kezdődtek Kartúmban egy "átmeneti tanács" megalakításáról - közölte egy tartományi miniszter az al-Hadasz tévével. A Reuters hírügynökségnek más, meg nem nevezett kormányzati források is megerősítették az információt.

Közben híresztelések kaptak lábra arról a Sky News Arabíja arab nyelvű hírtelevízió szerint, hogy katonai hatalomátvétel történt, és Besír házi őrizetben van.

Ádel Mahdzsúb Huszein, Észak-Dárfúr állam gazdasági minisztere azt mondta a dubaji székhelyű al-Hadasz tévének: "konzultációk folynak egy katonai tanács megalakításáról, amely átvenné a hatalmat, miután Besír elnök lemondott."

Közben egy szemtanú arról beszélt a Reutersnek, hogy katonák szállták meg az államfő vezette kormánypárt székházát. Az AP hírügynökség pedig úgy számolt be a csütörtök reggeli eseményekről meg nem nevezett tisztségviselőkre hivatkozva, hogy a hadsereg lemondásra kényszerítette Omar el-Besír elnököt. Az elnök lemondásának körülményei egyelőre nem világosak - tették hozzá a jelentésben.

Címlapról ajánljuk
Vietnám újabb amerikai inváziótól tart, és titkos védelmi terven dolgozik

Vietnám újabb amerikai inváziótól tart, és titkos védelmi terven dolgozik

Több mint fél évszázaddal a vietnami háború lezárása után a hanoi katonai vezetés továbbra is mély bizalmatlansággal tekint az Egyesült Államokra. Egy 2024-ben készült, most kiszivárgott katonai terv arra épül, hogy „Washington ürügyet kereshet egy újabb agresszió elindítására” – miközben hivatalosan, a két ország arról beszél, hogy soha nem volt ilyen jó köztük a partnerség.

Faragó Tamás a női vízilabda-Eb-ezüstről: „a világbajnokot és az olimpiai bajnokot megelőzve lett most második a csapat”

Ezüstérmes lett a magyar női vízilabda-válogatott a Madeirán rendezett Európa-bajnokságon. Az InfoRádió Faragó Tamás olimpiai bajnok vízilabdázót, a női csapat korábbi szövetségi kapitányát kérte értékelésre. Szerinte spirituális tudás kell egy döntő megnyeréséhez, de a női válogatott az elmúlt három világversenyen döntőt játszott, a fiatalok pedig már nyertek is ifjúsági játékosokként.
inforadio
ARÉNA
2026.02.06. péntek, 18:00
Zsigmond Gábor
a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×