Infostart.hu
eur:
377.4
usd:
318.28
bux:
129412.09
2026. február 9. hétfő Abigél, Alex

Ausztria nem kér a Trump-jelenségből

Donald Trump győzelme ébresztő volt, azonban hasonló választási eredményre Ausztriának nincs szüksége - jelentette ki Christian Kern osztrák kancellár egy vasárnap megjelent lapinterjúban.

"Trump számos problémát helyesen nevezett meg, azonban rossz megoldási javaslatokat adott rájuk, ezért hiba lenne őt követni" - mondta a kancellár az Österreich című osztrák újságnak.

Kern szerint Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelme valójában leszámolás, hiszen a középosztály az elittel szembeni frusztrációit "adta ki". Példaként a munkahelyek megszűnését és a bérek csökkenését említette, ugyanakkor úgy vélte, hogy a közhangulatot a média "felerősítette".

"Trump megválasztásának messzemenő következményei lesznek, a biztonság- és a gazdaságpolitikában, valamint a környezetvédelemben várhatók jelentős változások" - jelentette ki.

A szociáldemokrata politikus arról is beszélt, hogy érthető uniós döntéshozatalra van szükség. "Az unió változatlan forma szerint politizál, azonban így az emberek bizalma elvész" - indokolta Christian Kern korábbi kijelentését, miszerint az Európai Uniónak meg kellene szakítania a Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat.

Kern szerint világos, az emberekért folytatott politizálásra van szükség. "Bűvésztrükkök helyett lépésről-lépésre kell haladni, a kihívás nem egyszerű, de megoldható, hiszen erős és lehetőségekkel teli ország vagyunk" - jelentette ki.

Az ausztriai államfőválasztás elhalasztott második fordulóját december 4-én tartják majd. A szavazók két jelöltre, a Zöldek által támogatott Van der Bellenre és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltjére, Norbert Hoferre szavazhatnak.

A Gallup intézet által készített legutóbbi, november elején bemutatott felmérés szerint Hofert 51 százalék támogatja, míg Van der Bellenre a válaszadók 49 százaléka szavazna. Az FPÖ-t 35 százalék támogatja, míg a jelenlegi kormánykoalíciót alkotó Osztrák Szociáldemokrata Pártra (SPÖ) 27, az Osztrák Néppártra (ÖVP) pedig 18 százalék szavazna.

Címlapról ajánljuk
Elemző: ezt csak egyszer lehet eljátszani, és utána valószínűleg vége az iráni vezetésnek

Elemző: ezt csak egyszer lehet eljátszani, és utána valószínűleg vége az iráni vezetésnek

Irán nyilvánosságra hozta, mit lépne, ha az Egyesült Államok háborút indítana ellene. Teherán rakétazáporokat, proxyhaderők bevetését, kibertámadásokat, valamint a Hormuzi-szoros lezárását, azaz a globális olajszállítások megzavarását ígéri. A szoroson halad át a világ olaj- és LNG-termelésének a 20 százaléka, ugyanakkor ennek akadályozását nem véletlenül nem lépte még meg soha Teherán – mondta az InfoRádióban Tatár Mihály, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője.

Könnyedén áttelel a szőlőkabóca – Nem áll le a szőlőpusztulás, egy borvidék a legrosszabbra készül

Zalában több mint 200 ezer tőke szőlőt jelöltek ki kivágásra az aranyszínű sárgaság terjedése miatt. A Zalai Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke az InfoRádiónak azt mondta: a hideg tél sem állítja meg a fitoplazma terjedését.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×